„Koloběžky jsme nakoupili zejména pro naše malé klienty, kteří se účastní programu pro děti s nadváhou. Ale využít je mohou všichni naši dětští pacienti,“ informovala Lucie Willaschková, vedoucí fyzioterapie dětské léčebny Sanatorií Klimkovice.

Programu léčby dětské obezity se účastní v průměru jen tak dvě děti měsíčně. Přesto se jedná o důležitou terapii, protože dětská obezita je v Česku vážným problémem. „Počet dětí s nadváhou v České republice stoupá. Přitom s obezitou jsou spojeny různé zdravotní komplikace i psychické potíže, jak potvrzují i poslední statistiky České školní inspekce. Pod tíhou nadbytečných kilogramů nejvíce trpí pohybový aparát, obezita zatěžuje kyčle, kolena i páteř. Navíc hrozí potíže cévního systému, ucpávání cév v srdci, mozku nebo končetinách. Dětská obezita také způsobuje nezanedbatelné metabolické poruchy, které vedou například ke vzniku cukrovky,“ uvedl primář Sanatorií Klimkovice Tomáš Bauko.

Nové koloběžky a kola si ale půjčují všichni klienti dětské léčebny, kterým jízdu umožní jejich postižení. Koloběžka na hodinu vyjde na 20 korun, kolo se půjčuje za 30 korun. V případě delšího výletu se místo hodinové sazby platí nižší paušál. Kola a koloběžky zájemcům kdykoliv zapůjčí obsluha recepce dětské léčebny.