Problém hořící heřmanické haldy, kde pět kilometrů od samotného centra Ostravy hrozí ekologická katastrofa, dále děsí obyvatele třetího největšího města v zemi.

Ostrava přitom v posledních letech pracně a štědře budovala image zeleného města, což kvitovali i její občané. Spousta z nich se ztotožnila s moderní filozofií z jiných evropských metropolí a snažila se žít opravdu zdravě.

Nešlo přitom jen o sportovní aktivity, které jsou pro každého z nás klíčové. Ve městě vznikla řada prosperujících podniků, kde se prodávají potraviny v biokvalitě, na sídlištích lidé příkladně třídí komunální odpad a tak bychom mohli pokračovat. Ostrava se prostě vcelku úspěšně zbavila přívlastku „černá“.

Lokální politici se každý rok za přítomnosti médií fotili se svazáckým nadšením s igelitovými pytli u sbírání odpadků a pravidelně komentovali na sociálních sítích i dílčí výsledky měření škodlivin v ovzduší ve městě. Nikdo moc neřešil relevantnost dat ani jejich širší kontext. Veřejnost byla prostě nadšena a nesla se na optimistické ekologické vlně.

Vše k tématu Kauza Haldy Heřmanice najdete zde.

O to smutnější a skandální je, jaké informace v posledních týdnech vyplouvají na povrch.

Lidé stále nechápou, jak je možné, že stát zastavil sanaci hořící haldy, z níž za deset let příliš neubylo. A nejen to. Ještě k tomu někdo, a je jedno kdo, vybudoval u hořící haldy místo bariéry skládku a kvůli vlastním ziskům na ni byl schopen uložit problematický odpad.

Ostravané se právem cítí podvedeni a zneužiti. O městu se zase začalo mluvit jako o špinavé díře, kde se na zdraví občanů příliš nehledí.

Ve městě totálně selhaly všechny obranné mechanismy. Zaspaly nejen kontrolní úřady, ale právě lokální politici. Dlouhé podezřelé ticho a kličkování budí dojem, že o celém problému minimálně něco tušili. A na to se nesmí zapomenout.

Je až směšné, jak se aktuálně někteří opoziční politici v čele s exprimátorem Tomášem Macurou postavili na posledním zasedání zastupitelstva Ostravy za práva občanů, kterým vadí hluk během letních hudebních festivalů v areálu Dolní oblasti Vítkovice, zatímco v otázce heřmanické haldy mlčí a dělají, že se to města a občanů vlastně ani netýká.

Kdo tedy nyní zjedná spravedlnost? Zdá se, že nikdo a Ostravané tak budou muset nadále svinstvo z haldy dýchat. Heřmanická lumpárna je podle všeho vyšetřována spíš v pohodovém rytmu. A je možné, že vše dopadne podobně jako v případě hromadného úhynu ryb v řece Bečvě.

Až se zase sociologové, politologové a političtí komentátoři budou divit, že místní lidé nejsou nadšení, jak to třeba bylo zřetelné v karvinské Centrumce při marketingové akci ministra Rakušana, tady mají jednu z odpovědí.

Všechny křivdy se totiž sčítají a že jich od pádu komunismu už lidé z kraje museli skousnout. Ke kauzám byty OKD, zavírání dolů a dnes už i hutí přibyla další. Řešení problematické heřmanické haldy je totiž v nedohlednu.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Aleš Uher.
Proč politici mlčí? Heřmanická kauza opravdu smrdí