Střelmistři Petr a Zdeněk Šobíškovi z firmy Mital ze Sezemic i Miroslav Szotkowski ze společnosti Polanský s. r. o., který bude při odstřelu komína dělat stavbyvedoucího, nezvedají telefony, jsou před akcí maximálně vytížení a soustředění.

Podle důvěrných informací Deníku totiž už v sobotu po 6. hodině ranní dojde k odstřelu vítkovického komína Strakáč. Původně měly přípravy vrcholit kolem osmé hodiny ranní, aktuální zprávy hovoří o termínu o dvě hodiny dříve.

Oficiální potvrzení však bude až v průběhu dneška. „Dopoledne proběhne v místě kontrolní den, kde se definitivně rozhodne, kdy se odstřel uskuteční,“ řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková, která potvrdila, že aktuálně je naplánován na zítřek. „Už dvakrát se posouval čas, měnily se i další detaily. Stát se může cokoliv,“ zůstává Kijonková opatrná ve svých vyjádřeních.

close Komín Strakáč ve Vítkovicích čeká stejný osud jako těžní věž Dolu Šalamoun na vložením snímku z roku 1974. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň, Květoslav Kubala. zoom_in Komín Strakáč ve Vítkovicích čeká stejný osud jako těžní věž Dolu Šalamoun na vložením snímku z roku 1974.Autor: Deník/Lukáš Kaboň, Květoslav Kubala.

DOPRAVNÍ OMEZENÍ

Podle informací Deníku dojde při odstřelu i ke krátkodobému uzavření Rudné a Místecké ulice v okolí Aglomerace.

„Omezeny budou dočasně všechny přístupy pro pěší, individuální i hromadnou dopravu, a to i v Rudné, Ruské a Místecké ulici,“ upřesnila včera odpoledne Kijonková s výzvou, aby lidé dbali pokynů policie a dalších složek IZS, včetně pracovníků bezpečnostních agentur.

S odstřelem se ani nyní nechtějí smířit aktivisté ze spolku Sv. Václav, jejichž připomínky zamítl báňský úřad a kteří při odstřelu připravují protestní akci.

close Komín Strakáč ve Vítkovicích. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

„Přátelé, všechny Vás prosím a vyzývám, dorazte, prosím, v sobotu na místo. Vezměte transparenty či cokoliv, co vyjadřuje odpor. Nevím, jaká budou omezení, ale ať jde odpor stále vidět,“ vyzývá zastánce zachování komína předseda spolku Sv. Václav Dominik Raška, který už nadnesl i snahu o postavení nové a přesné repliky Strakáče.

LIDÉ, NECHOĎTE

Přesný opak, tedy aby se nikdo k místu odstřelu nevypravoval, žádají jménem všech společností na odstřelu zúčastněných Vítkovice. „Ať lidé nepočítají s příjezdem ani příchodem do blízkosti komína,“ ubezpečuje Kijonková veřejnost, že takové snahy budou marné.

Jak půjde Strakáč k zemi?

Zítra ráno se kolem vítkovické Aglomerace vytyčí bezpečnostní perimetr a poté přijde chvíle otce a syna Šobíškových. „Nejprve zajistíme bezpečnostní opatření – mimo jiné obeženeme patu komína pletivem a plachtou – a provedeme odstřel. Komín trhavinou ‚podřízneme‘ do poloviny, čímž se posune těžiště, komín se začne naklánět a padat. V rozrytém terénu se pak dopad rozmělní,“ popisuje střelmistr průběh odstřelu, po němž se budou trosky komína zkrápět vodou.