Nejnovějším odchozím zastupitelem z klubu ANO v Ostravě je porubský místostarosta Miroslav Otisk. Deníku to potvrdila předsedkyně klubu zastupitelů ANO Hana Tichánková.

„Pan Otisk už není součástí našeho klubu. E-mailem dnes zaslal písemnou rezignaci, ani se neozval osobně,“ potvrdila Tichánková. Pro koaliční vyjednávání je to však podle ní jen formalita.

Nová radnice v Ostravě. Ilustrační foto.  V přiložené fotogalerii najdete snímky všech zastupitelů města Ostravy zvolených v září 2022.
Ostravak a Starostové míchají kartami. Tak nyní vypadají možné koalice v Ostravě

„Cítili jsme jeho nerozhodnost a váhavost v celé této věci, do všech jednání s možnými partnery už jsme proto šli se 13 mandáty,“ řekla předsedkyně klubu, podle níž má klub Nezařazených Tomáše Macury vše řízeně připraveno tak, aby to u partnerů postupně vyvolávalo diskuzi a nedůvěru ke klubu ANO.

Čtrnáct, nebo třináct?

A to se navzdory hlasům z ANO také děje. „S námi jednali se slovy čtrnáct lidí, tento počet garantovali,“ diví se lídr koalice Spolu Jan Dohnal. „Určitě to průběhu jednání nepřispívá a pojem stabilita vnímám jinak,“ dodal.

Současný počet mandátů
v zastupitelstvu Ostravy:
ANO 13
Spolu 9
Ostravak 8
Nezařazení 8
SPD 7
Starostové 4
Piráti 3
Ostravská levice 3

Podobně jsou na tom i Piráti, tedy další z možných partnerů, s nimiž ANO jednalo mezi prvními.

„Těch jednání, oficiálních i neoficiálních, a informací je tolik, že to nemůžu odpřísáhnout, ale myslím, že nás neinformovali o tom, že by měl ještě někdo odpadnout,“ pátrá v paměti Andrea Hoffmannová.

„Ale to už říkali při šestnácti i patnácti mandátech. Je to nestabilní situace a samozřejmě to v nás nevzbuzuje úplně důvěru. Nevíme, jestli odejdou další zastupitelé, nebo je to už skutečně finální počet,“ řekla pirátská náměstkyně primátora.

Do sobotních jednání se Starosty pro Ostravu už ale ANO s touto informací skutečně šlo. „Paní Tichánková nám říkala, že máme počítat s cifrou 13+1. Říkala, že zatím jich je 14, ale raději ať počítáme s počtem 13+1,“ potvrdil Deníku předseda klubu Starostů pro Ostravu Jiří Jureček. „Těžko tomu počtu zatím věřit, pořád je to takové nejisté,“ komentoval jednání Jureček.

Starostové a Ostravak: definitivní dvojblok

Potvrdil také informaci Ostravaka ze závěru minulého týdne, k níž dosud osobně zaujímal diplomatický postoj, a to o společném dvojbloku. „Chtěl bych potvrdit, že s Ostravakem jsme se potkali a definitivně ztvrdili náš 12členný dvojblok. Sdělili jsme to i potenciálním koaličním partnerům. První vyjednávací schůzky sice proběhly separátně, ale druhé kolo už povedeme ve dvojbloku,“ řekl Jureček.

Nová radnice v Ostravě. Ilustrační foto.  V přiložené fotogalerii najdete snímky všech zastupitelů města Ostravy zvolených v září 2022.
Dusno jako po volbách. V Ostravě se rozjela nelítostná jednání o koalici

ANO mezitím Deníku potvrdilo, že s takto početným partnerem příliš nepočítá. „Velmi pravděpodobně bychom preferovali uzavření dohody pouze s jedním z těchto dvou subjektů,“ řekl Deníku starosta Jihu Martin Bednář, který je členem vyjednávacího týmu ANO. „Ano, tuto nabídku nám o víkendu dali. Řekli jsme, že jsme dvojblok a je nutno počítat s námi i s Ostravakem. Musejí si to promyslet,“ reagoval Jureček.

ANO o víkendu jednalo také s SPD, v pondělí po uzávěrce vydání navázali jednáními s Ostravakem (ještě separátně), Ostravskou levicí a právě Nezařazenými Tomáše Macury.

K TÉMATU: Kdo už z klubu ANO odešel?

Řady zastupitelského klubu ANO už opustili primátor Tomáš Macura a náměstkyně Zuzana Bajgarová, kteří byli vyloučeni, na ně posléze navázali vlastní volbou Kateřina Šebestová, Robert Čep, Ondřej Němeček, Maxim Pachomov, Karel Malík a nyní Miroslav Otisk.

Z 21členného klubu se stal 13členný, všichni přešli do klubu Nezařazených.