* Nejstaršími zastupiteli budou na ostravském magistrátu v příštích čtyřech letech sociální demokrat Vojtěch Mynář a občanský demokrat Lubomír Pospíšil. Oba mají shodně šestašedesát let.

* Naopak nejmladšími zastupiteli je trojice osmadvacetiletých sociálních demokratů Aleš Boháč, Radim Lauko a Tomáš Sucharda, doplňuje je rovněž osmadvacetiletá Zlata Klenková z KSČM.

* Největším překvapením voleb je Hnutí Ostravak, které ve volbách do městského zastupitelstva dosáhlo na třetí místo a v Moravské Ostravě a Přívozu dokonce zvítězilo.

* Největší zklamání zažily Věci veřejné, které se nepřehouply přes pětiprocentní hranici potřebnou ke vstupu do zastupitelstva.

* Největší skok na kandidátce zaznamenala v letošních komunálních volbách v Ostravě lékařka Eva Schallerová, která se díky preferenčním hlasům voličů posunula na kandidátce Ostravaka z jedenáctého místa až na čtvrté. Velký skok udělal také lékař Tomáš Mrázek. Na kandidátce TOP O9 se ze čtvrtého místa dostal na druhé, tedy za lídra strany Aleše Juchelku. (ter)

Vyhrála ČSSD. Zazářil Ostravak

Kostky jsou vrženy, hlasy sečteny… Výsledky voleb v Ostravě nejsou šokující – sociální demokracie vedená poměrně oblíbeným primátorem Petrem Kajnarem vyhrála drtivě, poprvé poražená ODS s Daliborem Madejem asi částečně zaplatila daň za činy svých stranických kolegů na celostátní úrovni.
Konzervativní TOP 09 zřejmě nikdy nebude v našem spíše levicovém regionu dominantní politickou silou a její výsledek tomu odpovídá. Aleš Juchelka a jeho lidé získali „jen“ čtyři křesla. Nevýrazná kampaň, nevýrazný lídr a kopance ministrů české vlády měly drtivý dopad zejména na výsledek Věci veřejných. Strana s Petrem Kazimirskim v čele se na radnici vůbec neprobojovala, zůstala hluboko pod čarou.

Fenoménem ostravských voleb je bezpochyby hnutí Ostravak. Uskupení lidí velmi různých profesí a názorů oslovilo nespokojené občany a bodovalo velmi výrazně. Celkově třetí příčka a deset mandátů je velký úspěch tohoto nováčka v ostravské politice, což by si měli uvědomit jak ti, kdo tvrdí, že mu hlasy přinesla jen dravá kampaň, tak především ti, kdo dokonce mluví o populismu. Bagatelizovat šestnáct procent Ostravaka by bylo hloupé.
Povolební vyjednávání jsou sice teprve na začátku, ale zdá se, že se toho na radnici kousek od řeky Ostravice v příštích čtyřech letech mnoho nezmění. Možná vznikne koalice ještě větší, než ta, která vládla uplynulé volební období. Jasné už teď ale je, že se ostravská politika přece jenom změní, protože právě Ostravak nebude opozicí tak krotkou, jakou mělo zastupitelstvo minulé. A to Ostrava potřebuje!!!

TOMÁŠ ŠIŘINA, šéfredaktor
>> POZNÁMKA ALEŠE UHRA

Ostrava si zvolila svou opozici

Hlas lidu rozhodl a v Ostravě se nic zásadního nemění. Alespoň tak to na první pohled vypadá. Na radnici budou nadále vládnout dvě nejsilnější strany ČSSD a ODS, možná jen s tím rozdílem, že vítězná strana si bude nárokovat více křesel ve vedení radnice.

Reakce lídrů stran po zveřejnění výsledků voleb ale jasně ukázala, že tak klidné čtyři roky, jako posledně, už radní rozhodně nečekají. A Petr Kajnar i Dalibor Madej si toho jsou jistě dobře vědomi, protože jinak by se pár minut po zveřejnění voleb v přímém přenosu České televize nepustili do své budoucí opozice.

Protestní Hnutí Ostravak dostalo v každém případě od voličů silný mandát, což všechny překvapilo a možná i zaskočilo. A místo sebereflexe politiků přišel klasický protiútok, jaký je na české politické scéně naprosto běžný. Staronový primátor by se ale měl spíše zamyslet nad jinou věcí. Ostrava si totiž o víkendu poprvé v historii zvolila opozici!

Pokud Ostravak bude v nadcházejících čtyřech letech nadále detailně informovat veřejnost o podezřelých krocích radnice, špatně to rozhodně nebude. Šestnáct procent voličů ve městě totiž o víkendu řeklo, že zase tak skvělé všechno v Ostravě není…
>> Jak to vidí Deník


* Moravská Ostrava a Přívoz

Problémy Jana Stoklasy a zbytku Dream teamu z centra přihrály hlasy Ostravaku. V obvodu se spíš politikařilo, než pracovalo pro občany, a výsledek tomu odpovídá.


* Ostrava-Jih

Karel Sibinský je dalším velkým vítězem voleb, levicový jih Ostravy si svého starostu oblíbil a dal mu to patřičně najevo. Obřímu obvodu může sociální demokracie vládnout sama, z praktického hlediska by to asi nebylo dobře, ale přinejmenším si bude vybírat.


* Mariánské Hory a Hulváky

Přímočará senátorka Liana Janáčková je v komunální politice těžký kalibr. Bez okázalé kampaně kosila všechny soupeře a podle všeho si svou kancelář na radnici udrží.


* Poruba

Jasné vítězství sociální demokracie znamená, že se toho na porubské radnici mnoho také nezmění. Poruba je podobně jako Ostrava-Jih levicová dlouhodobě, ČSSD se bude vyjednávat snadno…


* Slezská Ostrava

Starosta Maštalíř na sebe za poslední čtyři roky nijak výrazně neupozornil. Ve Slezské to stačí k tomu, aby v dresu ČSSD drtivě zvítězil. A za týden ještě prožene Lianu Janáčkovou v boji o křeslo v Senátu. Hlas lidu, hlas boží, ale tohle nemá logiku.


* Vítkovice

Také ve Vítkovicích vyhrála ČSSD, ale zda bude její lídr Petr Dlabal nový starosta, jisté není. Na radnici se totiž kromě KSČM dostaly i další čtyři strany (ODS, Strana zelených, VV, TOP 09), které mohou vítěze voleb klidně „poslat“ do opozice.
Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!