„Všem stranám ve městě uteklo hnutí Ano a ostatní strany se pohybují ve velmi těsném intervalu několika procent. Upřímně říkám, že jsme si představovali lepší výsledek. Chtěli jsme stejně jako v minulých komunálních volbách atakovat hranici třinácti procent, což se nám nepodařilo. Uvidíme, co nakonec udělá přepočítání hlasů na mandáty,“ uvedl Juroška.

Sám nepředpokládá, že koalice bude fungovat i v příštích čtyřech letech ve stejném složení (ANO, Ostravak, ODS, KDU-ČSL). „Ještě neznáme konečné výsledky, ale myslím, že v koalici nebude za potřebí mít ani čtyři strany,“ mínil Juroška.

KSČM v Ostravě porazila ČSSD a stala se tak klasickou vítěznou levicovou stranou. Juroška tato skutečnost ale nechala vcelku klidným. „Podle většiny průzkumů je v české společnosti levicově smýšlených občanů většina, která nyní volí hnutí ANO. I jejich ostravské vítězství není dílem místních politiků, ale celorepublikovým trendem. Lidé volili prakticky stejně, jako v posledních parlamentních volbách,“ mínil Juroška.

V městských obvodech ho těšil průběžný výsledek z Poruby, kde KSČM útočila na druhou pozici. „To nás nesmírně těší,“ podotkl Juroška, který sám dovedl stranu Volba pro Michálkovice k drtivému vítězství v této městské části. „Myslím, že se nám tam podařilo za poslední roky udělat kus práce, což lidé ocenili,“ uvedl starosta Michálkovic Martin Juroška.

Online reportáž

Sčítání hlasů v Moravskoslezském kraji

OSTRAVA

Víte, jaké byly rozdíly ve volební účast oproti posledním komunálním volbám? Která strana zažila největší ústup ze scény a jací byli nejmladší i nejstarší kandidáti i zvolení zastupitelé? Podívejte se na náš stručný přehled zajímavostí a kuriozit zde.

07.10. 10:11

OSTRAVA

Kupčení s hlasy se neprokázalo  
Během komunálních a senátních voleb nebyly v Moravskoslezském kraji zaznamenány žádné vážnější problémy.

„V souvislosti s volbami jsme přijeli devět oznámení,“ řekla Deníku Zlatuše Vjačková z moravskoslezské policie. Několik případů se týkalo podezření na možné kupčení s hlasy. „Nic z toho se nepotvrdilo,“ řekla Vjačková s tím, že policisté situaci prověřovali přímo na místě. Další výjezdy souvisely s narušením pořádku, které měli na svědomí alkoholem znavení lidé.

07.10. 10:00

OSTRAVA

Okrsek 19003: dvacet voličů  
Sledovaný okrsek 19003 ve Slezské Ostravě, který proslul během lednové prezidentské volby tím, že v prvním kole nepřišel žádný ze 109 voličů, v komunálních volbách překvapil. Dorazilo dvacet ze 121 oprávněných voličů, což je podstatně více, než předpokládala starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková. Ta odhadovala, že odvolí pět až deset lidí - více zde

07.10. 00:10

Tímto příspěvkem se s vámi v tuto chvíli loučíme. Podrobné volební výsledky měst a obcí v Moravskoslezském kraje si můžete prohlédnout zde.

Celá on-line reportáž ZDE