Stavba, která měla začít již počátkem letošního roku, se pro nedostatek peněz vůbec nerozjela. V rozpočtovém výhledu na rok 2007 předcházející představitelé města předpokládali, že by stavba komunitního centra bez infrastruktury měla stát okolo 450 milionů korun. Počítalo se také s tím, že 200 milionů připlyne ze státního rozpočtu. Od státu však nedorazila ani koruna. Částka se navíc ve skutečnosti vyšplhala až k 700 milionům korun a stavět se nakonec vůbec nezačalo. Město teď přichází s novým řešením.

„Je nám jasné, že komunitní centrum je pro Ostravu potřebné. Zdálo se nám však, že je to až příliš honosné a nákladné. Původní soutěž proto byla zrušena,“ sdělil náměstek primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD), který má na starosti investice.

Veřejná zakázka na zajištění projektových a inženýrských prací v souvislosti s výstavbou Komunitního centra byla přidělena společnosti IB & Partner z Přerova, která také nabídla nejnižší cenu. Za projekt město zaplatí 2,3 milionu korun. Od tohoto kroku očekává, že se původní částka za výstavbu centra výrazně sníží. „Jsem přesvědčen, že komunitní centrum lze postavit mnohem levnější než za původních 650 milionů korun. Zahrady na střechách jsou sice krásné, ale myslím si, že i bez nich budou v novém zařízení lidé spokojeně žít. Město na takovýto luxus prostě nemá peníze,“ sdělil primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD), který doufá, že se začne stavět v průběhu příštího roku.

„Chceme na to vyčlenit peníze a zahrnout je do rozpočtového výhledu na rok 2008 tak, aby bylo možné již v příštím roce začít se stavbou,“ doplnil Kajnar.

Centrum pro postižené lidi a důchodce má vyrůst na ulici Sokola Tůmy kousek od místa, kde mají konečnou trolejbusy.