U mrakodrapu chystaného společností RT Torax na Karolině to v očích optimistů vypadalo, jako by bylo jen otázkou týdnů, než se vybere podoba, a otázkou měsíců, ani ne let, než se začne stavět. Nakonec se jeho podoba bude soutěžit a nejvyšší stavba v zemi tak může stát reálně až v letech 2032 (podle názoru investora), či 2035 (podle názoru města).

A v podobné situaci se brzy může ocitnout i koncertní síň, futuristická přístavba Domu kultury města Ostravy ve tvaru houslového pouzdra. Proč? Za vším hledej politikaření, pravil by klasik. A nespletl by se.

Starostové pro Ostravu a hnutí Ostravak, dva subjekty, které uzavřely dvojblok a získaly při vyjednáváních o budoucí koalici Ostravy silných 12 mandátů (8 Ostravak, 4 Starostové), nechtějí unáhlená rozhodnutí. Přestože v uplynulých dnech získala stavba koncertní síně stavební povolení a přípravné i demoliční práce na okolních objektech už začaly, mohou zase utichnout. Potažmo se týkat pouze rekonstrukce samotného domu kultury.

Vizualizace koncertní síně v Ostravě.
Koncertní síň v Ostravě dostala zelenou. Cena stále roste, s ní i odpor opozice

Ostravak se chce seznámit s projektem, Starostové zase odmítají stavbu bez většího financování zvenčí. „Aktuální dohoda je taková, že se síň ‚prožene‘ soutěží, u možného zhotovitele se zjistí reálná cena stavby a podle toho, kolik seženeme externích zdrojů, se v projektu buďto bude pokračovat, nebo nebude,“ řekl Deníku uchazeč o primátorské křeslo Jan Dohnal (Spolu/ODS).

Bagry do akce, nebo projekt k revizi?

Vůbec poprvé tak někdo z politiků připustil, že by se koncertní síň v architektem Stevenem Hollem navržené podobě nemusela realizovat. Nebo že by se přepracovala. „Jisté je, že vypíšeme tendr. Pak se uvidí. Každopádně jakýkoli větší zásah do projektu znamená, že jsme zpátky na začátku a čeká nás odložení projektu řádově v letech,“ dodal lídr koalice Spolu. Šlo podle něj – jak už ostatně Deník opakovaně informoval – o nejvýznamnější bod k jednání se současnou opozicí.

Dům kultury města Ostravy, 27.7.2022.
VOLBY 2022 v Ostravě: Síň za miliardy. Ano, nebo ne?

„My vlastně projekt nijak blíž neznáme. Pět roků se připravuje, ale nic moc o něm nevíme. Ověřit tendrem cenu není od věci, ale musíme také zjistit, co projekt vůbec obsahuje,“ reagoval aktuálně opoziční zastupitel Lukáš Semerák (Ostravak), jemuž vadí selektování navazujících staveb, jako je úprava prostranství v ulici 28. října, stavba parkovacího domu, revitalizace Sadu Dr. Milady Horákové.

A nesouhlasí ani se samotným dělením na rekonstrukci kulturního domu a nové koncertní síně. „To vše s cílem vizuálně zlepšit dojem z celkové ceny. A tak nám tady lítají cifry od tří do šesti miliard. Zveřejněme, kolik má stát každá jedna položka,“ plánuje Semerák, pokud bude součástí nové vládnoucí koalice. Koncertní síň zůstane jedním z klíčových bodů.