První mládě tohoto nejintenzivněji zbarveného plameňáka se vyklubalo 15. června a postupně se líhnou další.

Samice plameňáků snášejí jen jedno vejce, v případě jeho ztráty se mohou podnést. V inkubaci vejce i v následné péči o mládě se střídají oba rodiče. Ostravské hejno čítá momentálně 50 jedinců (bez letos vylíhnutých mláďat).

Mláďata plameňáků jsou po vylíhnutí pokryta šedobílým prachovým peřím a na rozdíl od dospělých mají krátké nohy i krk a rovný zobáček. Intenzivní oranžovorůžové zbarvení získají až v průběhu druhého roku života. První měsíce krmí rodiče své potomky speciálním rosolovitým výměškem ze zažívacího ústrojí.

Poté začínají mladí plameňáci přijímat potravu dospělých, kterou tvoří drobní korýši, řasy a plankton.

První mládě kondora královského

Kondoři královští se v zoologických zahradách chovají poměrně vzácně a jen ojediněle se je daří rozmnožovat. Ostravská zoo je chová od roku 1970. Po dlouhých téměř padesáti letech se konečně dočkala i mláděte tohoto nejpestřeji zbarveného kondora. Pro evropský chov je to mimořádný úspěch.

Důvodem, proč se nepodařilo odchovat mládě dříve, je problém se sestavením harmonizujícího páru. Současný pár, který mládě odchovává, se v Zoo Ostrava podařilo vytvořit v roce 2011. Oba rodiče pocházejí ze Zoo Arnhem.

Ptáci poprvé zahnízdili na zimovišti v chovatelském zázemí zoo už v roce 2014. „Nijak jsme nezasahovali a nechali vejce na hnízdě. Mládě se vylíhlo, ale do druhého dne zmizelo. Nevěděli jsme, co se stalo, zda mělo při líhnutí problémy, nebo ho rodiče zabili a pozřeli, což není nic neobvyklého," vysvětluje zooložka Adéla Obračajová.
V roce 2015 nehnízdili, o rok později se opakovala situace z roku 2014. Mládě se sice vylíhlo v termínu, ale hned zmizelo.

„Pro letošní rok jsme proto zvolili jinou strategii – nechat vejce pod kontrolu chovatelů vylíhnout v líhni a rodičům podložit rozkrmené mládě. Mládě se vylíhlo večer 27. února 2017. Při líhnutí ale mělo problémy a bez pomoci chovatelů by se nevylíhlo," dodává Adéla Obračajová.

Mládě bylo po vylíhnutí vitální a letos 2. března bylo podloženo zpět rodičům na hnízdo k „adopci". U kondorů totiž dochází mnohem rychleji ke vtištění obrazu rodiče, který jej krmí. Pokud by si mládě vtisklo člověka jako svého rodiče a následně partnera, snižovalo by to následně šanci na zapojení tohoto jedince do další reprodukce. Podložení mláděte zpět na hnízdo bylo úspěšné, rodiče mládě přijali a začali se o ně ihned starat a krmit jej.

Dnes už jsou mláděti téměř čtyři měsíce a bílé prachové peří zpestřují černá obrysová pera.