Jde o situaci, která se během výcviku standardně neprovádí. Proto byli všichni zvědaví, jak dopadne. A výsledek? Koně se ani nehnuli. „Naši čtyřnozí parťáci musí v rámci ostré akce ustát mnohé rušivé podněty. Jak vidno, zvládají i nízký průlet,“ pochlubili se strážníci na své facebookové stránce.

Podle mluvčího ostravské městské policie Jindřicha Machů se tak stalo na nedávné akci v Ostravě-Jihu. Své umění na něm předvedly všechny složky integrovaného záchranného systému. Nechyběli ani strážníci na koních. Pořadatelé kromě jiného připravili i ukázka zásahu vrtulníku. A tehdy vznikl nápad, zkusit přelet nad koňmi městské policie. „Taková situace není součástí běžného výcviku,“ zdůraznil Machů. Ukázalo se, že ani vrtulník nevyvedl koně z míry.

Na Dni policie s majáčkem byla k vidění řada zajímavých ukázek a vystoupení.
Policejní manévry v Ostravě-Vítkovicích: zásahovka v akci, nechyběl ani Jahelka

Jízdní oddíly mají pouze městské policie v Ostravě, Pardubicích a Praze. Policie ČR má koně ve Zlíně, Brně a Praze. Setkat se s nimi můžeme například při rizikových fotbalových zápasech, demonstracích i v hůře dostupných okrajových částech měst.

V Ostravě vznikl jízdní oddíl v roce 1992. „Vedení Městské policie Ostrava se v té době snažilo navázat na tradici jízdní policie na Ostravsku, která zde byla již od konce 19. století. Vzhledem ke skutečnosti, že po roce 1945 úplně zanikla, byl to úkol velice těžký,“ uvedl Machů.

Zdroj: Youtube

Jízdní oddíl Městské policie Ostrava začínal s koňmi plemene slezský norik. Postupně však byli nahrazeni vhodnějším plemenem – starokladrubskými koňmi. „Tito koně disponují nejenom silou a robustností, ale jsou zároveň ušlechtilí, elegantní a mají skvělý exteriér,“ dodal Machů.

Ke zvládnutí rizikových situací jsou koně speciálně cvičeni. Zvykají si na rušivé vlivy, jako jsou projíždějící auta, výbuchy pyrotechniky i transparenty a vlajky během demonstrací. Nesmí je vyvést z rovnováhy křik, oheň ani střelba.

Jízdní policie. Ilustrační snímek.
VIDEO: Krása a ušlechtilost. Podívejte, co už umí nové koně ostravské policie

Učí se překonávat nejrůznější překážky, se kterými se ve městě mohou setkat, jako je chůze do schodů či ze schodů. Školení a přezkušování se týká nejen koní. Také strážníci, zařazení ke skupině hipologie, musejí absolvovat náročný výcvik.

Zdroj: Youtube