Likvidaci černých skládek, sesbírání odpadků a zkrášlení okolí, ve kterém žijeme. To si klade za cíl druhý ročník celorepublikové akce Ukliďme Česko.

„Letos se přihlásilo skoro 750 organizátorů v celé zemi. Loni to bylo jen 250, je tedy vidět, že povědomí o této akci roste. Díky prvnímu ročníku bylo sesbíráno celkem 350 tun odpadu a letos samozřejmě očekáváme mnohem lepší výsledek. Chceme prostě odklidit co nejvíce nepořádku, rozvířit mediální debatu a osvětu o černých skládkách a tak předcházet jejich vzniku," řekl Deníku jeden z organizátorů akce, Radek Janoušek, a dodal, že kampaň vznikla vlastně na popud lidí.

Černé skládky

„Už přes deset let provozujeme portál Enviweb, který se zabývá životním prostředím. Mnoho lidí si stěžovalo na černé skládky, tak jsme si řekli, že s tím zkusíme pohnout. Černé skládky se nám podařilo zmapovat, rozjeli jsme masovou osvětu a projekt Ukliďme Česko byl na světě," popsal začátky Radek Janoušek.

Na internetových stránkách www.uklidmecesko.cz je přihlášeno několik desítek dobrovolníků z Ostravy-Jihu, Poruby, centrální části i menších obvodů.

Do akce se zapojilo také mnoho škol v regionu.

„Často se procházím Bělským lesem a vidím, kolik nepořádku v něm je. Řekla jsem si, že se pokusím být aktivní a zkusím se přihlásit k této akci, o níž jsem slyšela už minulý rok. Nakonec jsem ředitelství navrhla, abychom se zúčastnili jako škola. Máme přihlášeny desítky dětí, které se příští sobotu vydají uklidit právě Bělský les," vysvětlila učitelka soukromé Základní školy Ostrava-Výškovice Barbora Karpíšková.

Aktivní nejsou jen dětí

Některé obce si zvolily i náhradní termín akce.

„V den celorepublikového úklidu máme totiž zabijačkové hody. Proto uklidíme už tuto sobotu. Do akce se zapojí dětské sdružení, základní škola i organizace rybářů. Zaměříme se hlavně na úklid příkopů, na které po zimě není pěkný pohled. Akci spojíme i s velkoobjemovým odvozem odpadu OZO, který provádíme jen několikrát do roka. Do kampaně Ukliďme Česko jsme se zapojili rádi. Osvěta je důležitá. Aktivní účast dospělých i dětí ukazuje, že lidem není jedno, jak okolí jejich bydliště vypadá, a to je důležité," přiblížila starostka obce Zbyslavice Regína Vřeská.

Celorepubliková akce vypukne už příští sobotu a lidé, firmy i organizace se do ní můžou stále zapojit.

„Na stránkách www.uklidmecesko.cz si může každý zájemce na interaktivní mapě vyhledat, kdy se úklid v jeho obvodě či obci koná, a stačí, když přijde na místo určení. Každý může přidat ruku k dílu," uzavřel hlavní organizátor celorepublikové kampaně Radek Janoušek.

Klára Kohutová