VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec „ekonomky“ v centru Ostravy? Zpráva Deníku vzbudila emoce a obavy

/ANKETA, FOTOGALERIE/ Centru Ostravy hrozí odliv tří tisíc studentů a jejich pedagogů. Vedení Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava zvažuje výstavbu nové budovy Ekonomické fakulty v porubském kampusu.

28.3.2018 1 AKTUALIZOVÁNO 28.3.2018
SDÍLEJ:

Studenti Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava dlouhodobě navštěvují budovu v Sokolské třídě. Univerzita nyní zvažuje, zda budovu opraví, nebo postaví pro fakultu novou přímo v univerzitním kampusu v Porubě.Foto: Deník/Veronika Holaňová

Středečního zpráva tištěného vydání Moravskoslezského deníku o úvahách Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (najdete ji na této stránce níže) - vzbudila velké emoce a obavy.

Nastíněný scénář by nerado vidělo nejen vedení Moravské Ostravy a Přívozu, ale i město.

UNIVERZITA STOJÍ NA ROZCESTÍ

VŠB-TUO tvoří sedm fakult. Většina z nich se nachází v univerzitním kampusu v Ostravě-Porubě, na „ekonomku“ ale studenti odjakživa chodí do Sokolské třídy v centru města. Univerzita nyní stojí na rozcestí, zda tomu tak bude i do budoucna.

Není to žádné oťukávání. Vedení reálně zvažuje odchod z centra města a chce k tomu znát názor všech, kterých se to týká.

Jste pro rekonstrukci, nebo novou budovu v Porubě? Hlasovat můžete i vy v naší anketě na této stránce pod článkem.

Mezi studenty Ekonomické fakulty (EKF) a všemi zaměstnanci univerzity už podruhé zjišťuje, ke které variantě se přiklánějí.

Zrekonstruovat současné zázemí, nebo postavit novou budovu v kampusu? Na to lze odpovídat až do čtvrteční půlnoci.

Už v uplynulých dnech přitom akademičtí pracovníci, studenti i ostatní zaměstnanci EKF odpovídali na stejnou otázku v dalším hlasování. Zjevně se láme chleba. „Názor akademické obce univerzity je pro nás velice důležitý a z tohoto důvodu vzniklo i toto dotazníkové šetření,“ vysvětluje mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.

Z postoje univerzity je cítit, že přeci jen o něco více tíhne k centralizaci fakult pod jednu střechu. „Vedení univerzity nemůže přehlížet možnost snížení provozních nákladů, které by byly spojené s provozem nové budovy, musí dbát na chování řádného hospodáře,“ říká Halíková s tím, že obě možnosti mají pro i proti.

MODERNA, NEBO TRADICE?

Deník má k dispozici detaily obou variant. Na jedné straně vidina nové, provozně méně nákladnější budovy s podzemními garážemi a moderními kancelářemi, navíc ubytovací kapacity a stravovací zařízení přímo v areálu a v neposlední řadě sportovní zařízení a vyšší zapojení do univerzitního dění. Nová budova by mohla stát v roce 2022 a náklady ve výši 500 milionů korun by uhradilo ministerstvo školství.

Druhou možností je varianta omezené rekonstrukce stávající historicky chráněné budovy bez možnosti změny dispozičního uspořádání, ale s bohatou nabídkou stravovacích zařízení i kulturního a volnočasového vyžití v samotném centru města. Rekonstrukce by mohla být hotová o rok dříve než novostavba (nebo o rok později v případě řešení na etapy) a stála by o osmdesát milionů korun méně, které by zaplatil rovněž stát.

Podle děkana EKF Zdeňka Zmeškala se o možnosti rekonstrukce hovoří už deset let a veškeré plány oprav byly připraveny už před třemi lety. Jde tedy o do detailů promyšlenou variantu. Více než tři tisícovky studentů by se ale po dobu modernizace musely přesunout do náhradních prostor, pravděpodobně v porubském kampusu, jehož chodu by se museli přizpůsobit. To ostatně Zdeněk Zmeškal nastínil už před několika dny na setkání se studenty. Nákladný pronájem cizích prostor univerzita neplánuje.

DALŠÍ RÁNA PRO CENTRUM

Co kdyby se ale EKF přeci jen přesunula? Je to ostatně ta pravděpodobnější varianta. Pro centrum Ostravy, které se po letech strádání začíná pomalu stavět na nohy, by odliv studentů byl další tvrdou ranou.

„Neradi bychom přišli o takto početnou skupinu mladých lidí, kteří zde studují, bydlí tady a určitým způsobem utvářejí život v centru města,“ nepřímo apeluje na univerzitu starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová. Skepsi ale nepropadá.

„Přímo ohrožení pro rozvoj centra města však necítíme, protože očekáváme další rozvoj Ostravské univerzity,“ říká starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová s ohledem na očekávaný vznik Fakulty umění a sportovního centra druhé z ostravských vysokých škol na Černé louce.

Centrum tato zpráva zasáhla znenadání.

„O této možnosti slyším poprvé a nejsem z ní vůbec šťastný,“ říká například spolumajitel bistra Eat Meat, jednoho z nejbližších stravovacích zařízení od stávající fakulty. „Chodí k nám spousta nejen zahraničních studentů, kteří u nás mají v rámci spolupráce s Erasmem slevy. Podle mého by jejich odchod centrum, které je už tak ve špatném stavu, ještě více poškodil,“ předpokládá Španěl.

VŠB-TUO naopak poukazuje na to, že v akademickém roce 2009/2010 měla fakulta dvojnásobný počet studentů než dnes a jejich úbytek v souvislosti se zalidněním centra nikdo nereflektoval. „Studenti navíc pobývají v centru města před a po výuce, což jeho vylidnění během víkendů a prázdnin nijak neřeší,“ dodává Halíková.

PROTI JE I MĚSTO

„Vedení města Ostravy je velmi silně proti záměru stěhování Ekonomické fakulty z centra města do Poruby,“ řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. „Primátor Tomáš Macura osobně a opakovaně pana rektora žádal, aby upřednostnil variantu rekonstrukce tradiční a památkově chráněné budovy v centru města,“ podotkla mluvčí.

Podobně situaci vidí i moravskoostravská opozice. „Přesun fakulty by byl další fatální ranou centru města. Fakulta i děkanát zde mají tradici, vysoká škola je solí života v každém centru,“ nesouhlasí se stěhováním fakulty opoziční zastupitel za ODS Miroslav Svozil. Podle něj navíc většina studentů EKF bydlí na privátech právě v centru, nikoliv na kolejích v Porubě. „VŠB má další dvě fakulty mimo kampus, Karlova univerzita i ČVUT v Praze to mají podobně, proto si myslím, že VŠB by centrum neměla opouštět. Deurbanizace center měst je hrozně nepěkný jev,“ povzdechl si Svozil.

Více bude známo po vyhodnocení dotazníku mezi studenty fakulty, univerzitními pedagogy i zaměstnanci, k jejichž názoru chce vedení univerzity silně přihlédnout. Deník bude téma potenciálního přesunu EKF i nadále sledovat.

Jak hlasovali lidé z ekonomické fakulty?

Pro rekonstrukci (v %) Pro přesun (v %)
Akademičtí pracovníci 52 48
Technickohospodářští pracovníci 65 35
Studenti (zúčastnilo se jen 23 %) 41 59

ANKETA K TÉMATU: Jste pro rekonstrukci, nebo novou budovu v Porubě?

Štěpán Glombek, student EKF
„Jsem pro rekonstrukci, protože fakulta je v centru a už jsme si na to zvykli. V Porubě je sice kampus, ale celá historie této fakulty by musela skončit. Já už tady nebudu, ale líbí se mi to tady pozičně. Pro mě coby Těšíňáka je navíc dostupnost Poruby špatná.“

Lukáš Adam, student EKF
„Myslím si, že by fakulta měla zůstat v centru, a to proto, že je tady třeba nahnat studenty. Když fakulta zmizí do Poruby, tak v centru to bude ještě více mrtvé, což si myslím, že by pro město jako takové byla velká škoda.“

Soňa Richterová, studentka EKF
„Jsem spíše pro rekonstrukci stávající budovy fakulty, protože si myslím, že má pro všechny studenty dobrou dostupnost. I když teď je škola celkem v havarijním stavu, proto věřím, že po rekonstrukci už to bude lepší.“

Klára Kundlová, studentka EKF
„Jsem spíše pro novou budovu, protože centrum studentského života celé naší školy je umístěné v Porubě, a myslím si, že by bylo lepší pro všechny studenty¨být pohromadě. Jsme tady takoví odříznutí od zbytku dění na univerzitě.“

Dominik Maďa, student EKF
„Jsem pro rekonstrukci, protože centrum Ostravy je už tak celkem prázdné. Kdyby se vyprázdnila ještě budova současné ekonomky, tak by mi to přišlo z pohledu města jako škoda.“

Ptala se Martina Riemlová

Autor: Petr Jiříček

Nahravá se anketa
28.3.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Manažer/ka kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vřesinská 2368/13, Ostrava - Poruba, Kontakt: emailem, , Zodpovědnost za celý proces reklamací zákaznických a dodavatelských, zajišťování kontroly jakosti při vstupních a výstupních kontrolách, koordinuje spolupráci v rámci oddělení a napříč společností, předává relevantní informace, zodpovědnost za integrovaný systém managementu (ISO 9001), zajišťování a provádění interních auditů, řízení dokumentace, tvorba přepisové dokumentace, řízení změn a odchylek, zodpovídá za monitorování výsledků a přípravu certifikátů, budování, udržování a rozvoj systému kontroly dle norem. , , Benefity:, , Stravenky, telefon, notebook.. Pracoviště: Carman-doors, s.r.o., Vřesinská, č.p. 2368, 708 00 Ostrava 8. Informace: Jiří Vitásek, +420 720 934 875. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 38 000 Kč Obchodní zástupci Business consultant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 28. Října 207/49, 702 00 Ostrava, Kontakt: Lenka Mazurková, životopisy zasílat na E-mail: lenka@ollero.cz. , , Ollero je Google partner, tvoříme weby, eshopy a digitální marketing, který vydělává. Díky metodě datadriven tvoříme strategické dlouhodobé partnerství s našimi klienty., , Koho hledáme: , -Hledáme ambiciózního člověka, který nám pomůže ještě víc posílit naši pozici na trhu a nebojí se výzev, -Pokud rádi mluvíte s lidmi a umíte jim prodat svůj názor, -Pokud jste navíc zodpovědným a organizovaným týmovým hráčem, -A pokud taky umíte být časově flexibilní, samostatní a máte ŘP, , Náplň práce: , -Každodenní jednání s potenciálními klienty, ale i s těmi, kteří uz našimi klienty jsou, -Vyhledávání nových obchodních příležitostí, -Reportování a práce s CRM, které Vám pomůže oslovit správné klienty ve správnou chvíli, -Sebezdokonalování se jak v obchodu, tak v digitálním světě. Chceme, ať onlinu rozumítel a pomáháte klientům s jejich podnikáním, , Nabízíme: , -s klienty tvoříte opravdu dlouhodobé partnerství, -klademe důraz na vzdělávání - pořádáme pravidelná školení, kde obchodníci sdílejí své zkušenosti a zároveň dostávají neustále školení od odborníků z oboru, -Do práce budete chodit do moderních kanceláří v historickém centru Ostravy, -společné akce, sportovní akce, -Pracovat budete s. Pracoviště: Ollero s.r.o., ostrava, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Rostislav Pernička, +420 800 665 533. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 26 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: z: 17.10.2018; pracoviště: Kopanská 1713, Frenštát p. R.; nástup možný ihned, praxe výhodou, ale není nutná, nutná je manuální zručnost, spolehlivost v docházce, pečlivost; doba trvání pracovního poměru dle § 309 dle doby přidělení; v případě zájmu kontaktujte p. Máchovou telefonicky. Pracoviště: Ascari s.r.o. - ostrava, Kpt. Vajdy, č.p. 3046, 700 30 Ostrava 30. Informace: Petra Máchová, +420 734 647 677. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka potravin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Na Jízdárně 2895/18, Moravská Ostrava, Kontakt osobně po předchozí tel. domluvě na pracoviště, e-mailem., , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, 3-měsíční zkušební doba., Směny ranní a odpolední + každý 3. víkend. Provozní doba: 6-20 hod., Praxe není nutná., Jedná se o práci s pokladnou, pultový prodej.. Pracoviště: Vladimír lindner,, Na Jízdárně, č.p. 2895, 702 00 Ostrava 2. Informace: Vladimír Lindner, +420 737 837 838.

Policisté zajistili bezmála tisíc sáčků s nebezpečnou drogou. Nacházela se v šesti typech balení.
27

Smrtící drogy zřejmě pocházejí z Polska

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (vpravo).
33

Budoucnost FNO má v rukou ANO. Kdo drží Machytku?

Derby s Karvinou? Půjde i o večeři s Holzerem a Stronatim, říká Martin Rak

Ostrava – Po duelu se Spartou a Slavií se fotbalový Baník Ostrava chystá na další atraktivní utkání. Tentokrát jím bude slezské derby s Karvinou. Obchodní a marketingový ředitel Martin Rak ví, že tento ostře sledovaný zápas je pro Baník další šance, jak se před zraky tisíců lidí kvalitně prezentovat.

Jsem vinen, prohlásil u soudu vařič pervitinu

Hodně nezvyklá situace nastala ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě, který začal projednávat případ výroby pervitinu za několik milionů korun. U podobných hlavních líčení aktéři většinou vinu odmítají nebo se ji snaží alespoň minimalizovat. Tentokrát to ale bylo jiné. 

Sochu musí předělat, nebo zbourat, říká syn Věry Špinarové

Ani tři dny po úniku prvních fotografií a dva dny od odhalení sochy v rodině Věry Špinarové neutichá neklid. Syn Adam Pavlík Deníku řekl, že v současné podobě sochu maminky rozhodně nenechá.

Šéf firmy, která kupuje huť v Ostravě, bude dnes jednat s odboráři

Jon Bolton, výkonný ředitel společnosti Liberty Steel, která chce koupit od ArcelorMittalu kunčickou huť, se v pátek 19. října v Ostravě setká nejen s vedením firmy, ale bude jednat i s odboráři.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT