Ročně podniknou na třicet zásahů, odpovídající zázemí k tomu ale nemají. Jako zbrojnice jim už od založení sboru slouží budova, která předtím sloužila jako obecní sklad.

Dvě nová zásahová vozidla se do garáže po jejím nutném přebudování vejdou jen s několikacentimetrovou rezervou a při opatrném výjezdu tak utíkají cenné vteřiny. Špatný je i technický stav budovy či omítek.

„Pořádně se natrápíme také s vraty, nejvíce nás ale omezuje, že nemáme pořádné zázemí pro výjezdovou jednotku,“ vysvětluje starosta SDH Pustkovec Pavel Tichý.

Zásahová jednotka přitom čítá až 18 členů, kteří při delších pohotovostech či výjimečných stavech typu povodní tráví v hasičárně i několik dní až týden. To vše v jedné malé místnosti, takže polovina z nich je raději připravena v pohotovosti doma.

SPRCHUJÍ SE DOMA

„Když dnes přijedeme od ohně, tak se ani nemáme kde osprchovat, oblékáme se špinaví a vše necháváme na doma,“ popisuje Pavel Tichý tvrdou realitu svého milovaného řemesla.

Ta se ale brzy rapidně změní. Po deseti letech úvah a plánování se věci daly do pohybu a po dvou letech intenzivních příprav už se o kousek dál staví nová požární zbrojnice. Moderní. Plnohodnotná.

„Konečně se nám splní náš dávný sen, že se budeme mít kde umýt a že se v zimě nebudeme klepat při pětistupňových teplotách, které míváme v budově nyní,“ těší Tichého.

Moderní požární zbrojnice nahradí nevyhovující, 133 let starou budovu, kde není ani centimetr prostoru nazbyt.

Vizualizace Projektstudio

Nová zbrojnice bude mít také odpovídající šatny a sociální zázemí, stejně jako školící a odpočinkovou místnost. Oproti cimře s kuchyňkou, kde se nyní mačká deset patnáct chlapů, to bude pořádná změna. Pustkovečtí hasiči, kterých je ve sboru celkem 146, tak konečně mohou mluvit o moderním přístupu k „hasičině“.

UŽ PŘÍŠTÍ ROK

Na obecní pozemek už v polovině srpna najela technika a začalo se s výkopovými pracemi. Moderní budova vyjde na zhruba dvacet milionů korun a hasičům by měla sloužit od prvních dní přespříštího roku. Asi osmdesát procent nákladů uhradí město, důležitá byla i podpora generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a Moravskoslezského kraje.

K TÉMATU

O SDH PUSTKOVECSbor dobrovolných hasičů Pustkovec byl založen v roce 1896, kdy začal využívat obecní budovu z roku 1885. Dnes má 146 členů, zásahová jednotka pak 18. Ročně pustkovečtí hasiči vyráží ke zhruba třicítce zásahů, od krátkých až po několikadenní. Pokrývají zejména Pustkovec a Porubu, výjimkou ale nejsou ani vzdálenější výjezdy. Před třemi lety SDH Pustkovec vypomáhal při větrné smršti na Opavsku, kde strávil tři dny. V místě tehdy vypomáhali hasiči z celého kraje. Nejčastěji sbor vyjíždí k zásahům spojeným s vodou a odstraňováním stromů, poslední dobou ale přibyla i řada požárů sídlištních bytů.