Odvoz upravených kalů z areálu chemičky Ostramo do tlakové plynárny Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku se nyní rozběhne na plné obrátky.

Hrubá likvidace největší ekologické zátěže v České republice by měla skončit na konci roku. Počítá se s odvozem zhruba 1200 tun týdně. „Celkové množství bylo 92 000 tun. Předpokládáme, že v prosinci bude akce ukončena,“ řekl Tomáš Rychtařík – ředitel státního podniku Diamo, který má správu a sanace lagun na starosti.

Jeho slova v týdnu potvrdil i ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec. „Pokud nenastanou nějaké nepředvídané okolnosti je doopravdy reálný konec roku. To by opravdu měla zmizet i ta poslední laguna,“ prohlásil Brabec.

Lubomír V.
Policisté zadrželi muže, který znásilnil cyklistku
Do chodců v Torontu najel student s dodávkou.
Kamionem najedu do dětí, hrozil mladík z Ostravy. V plánu měl i natočení videa

Pro převoz kalů do koncového zařízení ve Vřesové byla záměrně zvolena vlaková přeprava, jež je z hlediska vlivu na životní prostředí nejšetrnější.

Upravené kaly z ostravských lagun jsou odváženy vlakovými kontejnery Innofreight, které jsou vyrobené a určené speciálně pro přepravu nebezpečného odpadu.

Do areálu lagun Ostramo se od konce 19. století ukládaly odpady z rafinérské výroby. V polovině 60. let 20. století k nim přibyly odpady z regenerace použitých mazacích olejů.

Vzhledem k rozsahu technické a finanční náročnosti jejich likvidace převzal po ukončení činnosti chemičky Ostramo v roce 1996 odpovědnost za tuto ekologickou zátěž stát. Správou a zajištěním sanace byl pověřen státní podnik DIAMO.

Tehdejší vláda zároveň souhlasila s použitím prostředků Fondu národního majetku na odstraňování škod v řádech miliard korun. Veřejnou zakázku na sanaci lagun získalo Sdružení Čistá Ostrava. Vytěžilo zhruba 200 tisíc tun kalů, během odtěžování v období let 2004 až 2011 se však ukázalo, že v lagunách je dalších zhruba 90 tisíc tun kalů, se kterými se původně nepočítalo. Ty jsou označovány jako nadbilanční. Právě tyto takzvané nadbilanční kaly nyní odstraňuje společnost AVE CZ.

Vítězný návrh
Vizualizace: Nový vstup do centra Ostravy bude vskutku netradiční
První tramvaj švýcarského výrobce Stadler dorazila do Ostravy, 23. dubna 2018.
Tramvaj od Stadleru už je v Ostravě. Celkem jich bude čtyřicet