Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konference přiblížila nelehký život orlů

Před nedávnem se v zoologické zahradě v Ostravě konala mezinárodní konference na téma Umíme žít s orly? Aneb jak se daří orlům v Česku a na Slovensku.

3.4.2014
SDÍLEJ:

Orel - ilustrační foto.Foto: David Tesař

Stěžejním tématem setkání byla minulost, současnost a budoucnost čtyř druhů orlů vyskytujících se v České republice a u našich východních sousedů.

„Ze všech historických pramenů je zřejmé, že všechny naše druhy orlů mořský, královský, skalní a křiklavý, hnízdily v našich zemích daleko hojněji než dnes. Nikdo neví, kolik jich přesně bylo, ale určitě se jednalo o stovky párů těchto majestátních ptáků," uvedl Petr Orel, vedoucí projektu, který se snaží o návrat orla skalního do české krajiny. Ten se konference zúčastnil společně s dalšími, téměř devadesáti, zájemci nejen z tuzemska, ale i ze Slovenska a Polska.

Nemají to lehké

V 19. století došlo k obrovskému úbytku majestátních dravců a v určitých lokalitách dokonce k jejich úplnému vyhubení. „I po zavedení jejich ochrany začátkem 20. století pokračoval jejich nelegální lov a svou daň si vyžádalo také používání nebezpečných pesticidů v zemědělství. Zákonná ochrana a aktivní opatření v ochraně přírody však přesto vedly k tomu, že se orli začali do naší přírody vracet a jejich počty zvolna narůstaly," pokračuje Petr Orel.

Bohužel ani v současnosti nemají u nás orli i jiní dravci na růžích ustláno, což potvrdil březnový případ postřelené orlice Toničky, vypuštěné v rámci projektu Návrat orla skalního do České republiky.

Otravy orlů

Podle dostupných informací ornitologů bylo jen za posledních deset let otráveno téměř čtyřicet orlů mořských a nejméně tři orli skalní.

„Tato činnost je již více než padesát let nelegální, přesto žádný z travičů nebyl doposud vypátrán a postaven před soud. Od roku 2006 probíhá na území ČR úspěšný repatriační projekt, nicméně tragické je, že z dvaadvaceti vypuštěných mláďat orlů skalních byli dva orli prokazatelně otráveni karbofuranem, jeden orel zastřelen, dva orli postřeleni a minimálně jeden uhynul v důsledku zranění elektrickým výbojem na sloupech vysokého napětí 22 kV," vyjmenovává nevratné ztráty vedoucí projektu.

Závěrem dodává: „Z uvedených údajů je zřejmé, že orli zdaleka nemají v naší přírodě vyhráno. Je pouze na nás lidech, jestli je necháme přežít, a budeme se tak moci i v dalších letech těšit z nezapomenutelného zážitku pohledu na kroužícího majestátního orla."

Autor: Adam Knesl

3.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Ondřej Veselý
1 23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Praktičtí lékaři stávkovali, protestovali i lékárníci

/FOTOGALERIE/ Ordinace 160 praktických lékařů pro dospělé v okrese Ostrava zůstaly ve středu 18. října zavřené. Lékaři totiž stávkovali.

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

O jediný hlas zastupitelé Bílovce na svém mimořádném úterním zasedání neschválili smlouvu s investorem pro výstavbu velkolepého zábavního indoor parku pro rodiny s dětmi.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení