„Náš projekt Konopí pro Ostravsko rozhodně nepočítá s tím, že bychom tady udělali region zhulenců. Byť se toho někteří v souvislosti s cannabisem bojí jako čert kříže a další si to toužebně přejí," vysvětluje Ružovič se zdůrazněním, že řeč je o technickém konopí. A to nesmí podle zákona obsahovat více než 0,3 procenta látky THC (delta-9-tetrahydrokanabinol), což vylučuje, aby jej užívali milovníci omamných látek.

Tomáš Ružovič pochází z hornické rodiny z Ostravy a studoval Hornicko-geologickou fakultu Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava, proto také na cannabis pohlíží jako na jistou alternativu uhlí, jehož těžba nebude věčná.

„Konopí totiž má potenciál nejen pro zahrádkáře, ale i průmyslové obory. Může poskytnout lidem práci a společnosti tisíce produktů podobně jako dobývání uhlí," konstatuje.

Přečtěte si také: Miliony kubíků důlní vody pod Ostravou… A co s ní?

Spolek TRAWA nese název podle počátečních písmen anglických výrazů pro technologii (Technology), výzkum (Research), pokročilý (Advanced), konopí (Weed) a aplikaci (Application) a jeho cílem je rozvíjet nejenom v tomto regionu cannabisové biotechnologie. „Máme sklizeno přes 160 kilogramů konopí k technickým účelům. Získáváme z něj biomasu a semínka. Několik kilogramů semínek slouží k výzkumu jeho využití při výrobě oleje a potravin," přibližuje Ružovič konkrétní aktivity.

K těm se řadí také vzdělávací a osvětové akce stejně jako obnova historického stroje na úpravu sušeného konopí. „Ten renovujeme v Jakartovicích na Opavsku. Chceme zde produkovat jedlé konopné semínko, z něhož půjde udělat zdravý olej vhodný do kosmetiky a potravin. Z výlisku vznikne krmivo, mouka či protein, z herby listí biotechnologické přípravky a palivo, ze stonku stavební suroviny a kompozity," říká Ružovič.

Tým spolku TRAWA přiznává, že jejich projekt je ambiciózní stejně jako náročný. Vyžaduje konstruktéry, dělníky i zemědělce, experty na ekonomiku i marketing. V neposlední řadě také investory, lepší zázemí a více nadšenců. „Konec konců konopný kořen se v Číně používal podobně jako uhlí. Celá rostlina může být náhradou uhlí, která přinese plody všem, kteří to dotlačí do konce. Nebo alespoň budou fandit," dodává Tomáš Ružovič.

Mohlo by vás zajímat: Přišla jste o práci? Staňte se chůvou! ÚP v Ostravě loni uhradil kurz 22 ženám

Přečtěte si také: Půlka ledna = fronty vysloužilých havířů v Ostravě