Velký jeřáb vyložil brzy ráno na půdě Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava speciální kontejner, který obsahuje menší část budoucího velkého superpočítačového centra. Výkon zařízení, který už je v moravskoslezské metropoli, se rovná výkonu srovnatelnému s bezmála čtyřmi tisíci běžnými notebooky.

„Tento superpočítač je několikrát menší než ten, který zprovozníme za dva roky, i tak se ale řadí mezi nejvýkonnější superpočítače střední Evropy," uvedl rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.

První část superpočítače dorazila do Ostravy.

„Superpočítač jsme do kontejneru umístili proto, abychom nemuseli čekat na dokončení nové budovy superpočítačového centra IT4Innovations. Čeští vědci potřebují velké výpočetní zdroje a potřebují je nyní," doplnil Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations.

Superpočítač bude spuštěn v květnu. Ze začátku ho budou využívat tuzemské výzkumné instituce. Na ostravském superpočítači se tak bude počítat například v oblasti nanotechnologií, biomedicíny, při vývoji nových léčiv, ve strojírenství či automobilovém průmyslu a v chemii.

Náklady na výrobu, instalaci a provoz první části ostravského superpočítače vyjdou na 90 milionů korun, celkově má projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations hodnotu zhruba dvě miliardy korun.

První část superpočítače dorazila do Ostravy.