„Nech sa páči…“ zve nečekanou návštěvu pan Julius ze čtvrtého patra pod střechou, přísně se tvářícím chlapům v černých uniformách přátelsky kyne rukou a vesele si prozpěvuje. Připouští, že je jediným nájemníkem, psa ani kočku nechová, odmítá cokoliv podepisovat, prokleje feťáka od naproti a pouští úředníka opravdu dovnitř.

Ten oponuje jeho slovům, že datum narození „nemá určitě shodné jako Kristus“, a upozorňuje nájemníka, že by mu neškodilo vynášet si smetí. Ke cti pana Julia nutno upozornit, že poslední domácnost obývaná (papírově) jistým Ž. je ale skutečný chlívek dírou ve dveřích lze uvnitř vidět svinčík včetně talíře s pozůstatky špaget na podlaze.

Samozřejmě zde nikdo neotevírá, stejně jako například u dveří se sice novým kováním, klikou, zámkem, ale i stopami po kopancích. Takovýmto způsobem se prý běžně ohlašuje návštěva u inženýra M. (jednoho ze dvou nájemníků, které odtud radnice coby majitel vykazuje). Jeho byt je podle sousedů spojen s drogami, bordelem, kraválem.

Úředníci bytového i sociálního odboru Ostravy-Jihu jsou přece jen kulantnější. „Opakované stížnosti na závadné chování neúměrné vysokého počtu osob závislých na omamných a psychotropních látkách, nadměrný hluk, třískání dveřmi, obtěžování nájemníků a uživatelů bytů v domě, znečišťování společných prostor,“ popisují problémy.

Do domácností, kde nikdo není (případně dělá, že není) doma, se samozřejmě vrátí. Pro byt s baníkovskými nálepkami na dveřích to neplatí; patří pořízkovi s fotbalovo-chuligánským tetováním, jemuž kontrola moc nevadí. Zato na strážníkovi ve druhém patře je vidět, že by rád identifikoval ten, odkud přes část chodby zavání kouřená marihuana…

Po prověření či pokusu o něj čtyřiceti obsazených domácností v Pavlovově ulici 71 se kontrola přemísťuje do Čujkovovy 31, kde je v nájmu šestaosmdesát bytů, včetně rodinného centra. „Jsme tu vzácní, všichni tu chtějí žít, bílí, tmaví,“ vysvětluje si pan František, důchodce z majoritní skupiny obyvatel, její přítomnost. Senioři ji jinak vítají.

Obecní domovníci upozorňují, že na druhé adrese nebývá až tolik potíží. Objevují ale vybydlený takzvaný sociální byt a v něm úplně jinou osobu, než která má právo k jeho užívání. „Pouštějí se tu do domu živly. Už jsme natrefili asi na třetího člověka s vlastními klíči tvrdícího, že je návštěva,“ líčí. Závěry kontrol se bude dále zabývat radnice Jihu.