Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studujte korejštinu. Univerzita otevřela nový obor

OSTRAVA - Když Filozofická fakulta Ostravské univerzity (FF OU) nabídla před třemi lety na podzim studentům lektorské kursy arabštiny, čínštiny, japonštiny, vietnamštiny a romštiny, přihlásilo se na ně kolem dvou set studentů. Největší zájem byl o čínštinu, japonštinu a romštinu.

20.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

V letošním roce se vedení FF OU rozhodlo rozšířit nabídku nepovinných exotických jazyků o korejštinu. „Příčina je prostá. V regionu se staví největší evropská automobilka korejské firmy a dá se předpokládat, že znalost základů tohoto asijského jazyka se bude velice cenit,“ řekla děkanka FF OU Eva Mrhačová.

Jistě najdou uplatnění Vedení fakulty je přesvědčeno, že absolventi jazykových oborů orientovaných na hospodářskou sféru, zejména absolventi hospodářské angličtiny, najdou v této firmě, která má při rozjezdu výroby zaměstnat na tři tisíce zaměstnanců, dobré uplatnění. Korejštinu již začala studovat první skupinka studentů. Vysokoškolsky vzdělaného rodilého mluvčího se prozatím najít nepodařilo, proto korejštinu vyučuje česká absolventka koreanistiky z pražské Univerzity Karlovy.

„Učí studenty gramatice tohoto obtížného jazyka, korejskou konverzaci je přichází učit Korejec Kim, který na ostravské filozofické fakultě studuje kurs češtiny pro cizince. Styk s rodilým mluvčím mají tedy studenti přece jen zajištěn,“ doplnila Mrhačová. Spolupráce s Korejci V budoucnu by se podle ní mohla korejština v Ostravě zdárně rozvíjet. Vedení Filozofické fakulty totiž už navázalo spolupráci s korejskou Fakultou středoevropských a východoevropských studií.

Její děkan Kim Kiuchin navštívil v létě Ostravu a přislíbil všestrannou pomoc. Díky tomu, že se fakultě podařilo získat pro výuku všech zmíněných exotických jazyků vysokoškolsky vzdělané rodilé mluvčí, kteří se navíc projevili jako výborní pedagogové, většina studentů u studia „svého“ zvoleného jazyka zůstává po celé čtyři semestry. „Máme z toho radost, vždyť znalost i základů takového jazyka láme bariéry, sbližuje lidi,“ řekla s pýchou děkanka a dodala, že všichni cizinci, kteří učí arabštinu, čínštinu, japonštinu a vietnamštinu, hovoří dobře česky, romský lektor je dokonce v doktorském studiu na Masarykově univerzitě v Brně.

Rozšíří si obzory „Znamená to, že tito pedagogové mohou studenty zasvětit i do historie a kultury dané země, daného národa. A co může být cennějšího pro rozšíření obzoru mladého člověka, co ho může lépe vyzbrojit proti prvkům xenofobie a rasismu než takové přímé, nezprostředkované poznání,“ zdůraznila Mrhačová.

20.11.2007
SDÍLEJ:
UMLČEL JE! Kolik je stav? To jako by se s rukavicí u ucha tázal zlínských hráčů i nepřátelských fanoušků útočník Vítkovic Jakub Lev po gólu na 5:3, který byl klíčový.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení