Porodnice ve Frýdku-Místku zůstane minimálně 14 dní z preventivních důvodů uzavřena. Všechny těhotné a rodičky, musí aktuálně vyhledat péči v okolních porodnicích.

Zdravotní sestra z porodnice nikde necestovala, dokonce zrušila na základě pokynu krizového štábu nemocnice svou dovolenou, a to bez kompenzace cestovní kanceláře, přesto se koronavirem nakazila.

Sestřička z porodnice má zatím lehký průběh onemocnění a byla zahájena její ambulantní léčba. Do karantény byli následně preventivně posláni všichni zdravotníci, kteří s ní přišli do styku.

Nemocnice ve Frýdku-Místku přitom měla jako jedna z prvních v republice vypracovaný Pandemický plán aktualizovaný na variantu COVID-19 už od 25.února - více zde.

Opatření porodnice ve FN Ostrava

V souvislosti se situací ve frýdecko-místecké nemocnici přijala opatření například i Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava.

„Žádáme všechny pacientky, které potřebují urgentní gynekologické nebo porodnické vyšetření, aby v případě předcházejícího pobytu v rizikové oblasti s lokálním přenosem nového koronaviru COVID-19 a akutní respirační infekce (náhle vzniklý alespoň jeden z příznaků horečka, kašel, dušnost) nebo akutním respiračním selháním, bez plného objasnění příčiny, primárně kontaktovaly linku 112, která zajistí další postup,“ uvedl v tiskovém prohlášení Ondřej Šimetka, přednosta kliniky.

Rodičky, které pojedou k porodu a zároveň jsou v karanténě, by měly před příjezdem kontaktovat linku 112 a přímo porodnici FN Ostrava na čísle 597 371 810.

„Rovněž zdravé rodičky, na které se nevztahují epidemiologická opatření, by měly telefonicky uvědomit personál porodnice před příjezdem do FNO,“ dodal Šimetka – více zde.

Nepochopitelný případ z Krnova

Nepochopitelné je chování ženy z Krnova, která se v těchto dnech vrátila z Rakouska, z rizikové oblasti. V krnovské nemocnici záměrně zamlčela informace o svém zahraničním pobytu. Tím ohrozila další pacienty i zaměstnance - více zde.

MŠ zavírá Frýdek-Místek i Nový Jičín

Rada města Nový Jičín odsouhlasila ve čvrtek, že se od pondělí 16. března uzavřou tvšechny městské mateřské školy s celkovou kapacitou až 750 dětí. Již ve středu však do zařízení přišlo jen 420 žáčků a dnes jen 347.

„Jsme si vědomi, že přerušení provozu mateřských škol přinese mnohým rodičům komplikace s hlídáním dětí, přesto jsme přesvědčeni, že tento krok je potřebný a slouží k ochraně zdraví nás všech. Žádáme tímto všechny rodiče o pochopení,“ uvedl starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký - více zde.

Také na půdě magistrátu ve Frýdku-Místku zasedl v pátek odpoledne krizový štáb města, který se zabýval situací kolem koronaviru. Doporučil uzavření mateřských škol, ve kterých v současné době chybí na 75 procent dětí. Mateřské školy ve Frýdku-Místku budou uzavřeny od pondělí 16. března až do odvolání - více zde.

V Opavě omezí linky

Od pondělí 16. března dojde v Opavě k omezení linek městské hromadné dopravy. Magistrát také zrušil vítání občánků a návštěvy jubilantů v jejich domovech. Od soboty 14. března zavírá i informační centrum - více zde.

Boj kultury s koronavirem 

Divadla, kluby i výstavy hledají v krizovém období možnosti, jak pokračovat dál. Ve hře jsou virtuální představení a snaha vynahradit divákům a posluchačům rušení akcí náhradními termíny. Některé z divadel však vymyslely i koncepci, která zaujme, potěší a uspokojí jejich diváky i v době krize - více zde.

Uzavřeny jsou už i Dolní Vítkovice  
Ruší se sportovní klání, uzavírají se galerie, koncerty i turistická místa. „Zavřeno,“ hlásí od včerejška už i nejnavštěvovanější turistická lokalita v Moravskoslezském kraji a jedna z nejnavštěvovanějších u nás vůbec.
„Také Dolní Vítkovice se musí pro návštěvníky preventivně uzavřít. Jakkoli nás to velmi mrzí, uzavřeme všechny objekty až do 12. dubna,“ informovala mluvčí Eva Kijonková.

SITUACI V ČESKU I VE SVĚTĚ SLEDUJEME ON-LINE:

Online reportáž

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in