Po týdnech, kdy obavy z koronaviru utichly, se s rozšířením epidemie do Evropy vrátily jako bumebrang. A navzdory tomu, že pro nic jiného než obezřetnost a zvýšená hygienická opatření u nás není prozatím důvod, berou lidé obchodní střediska útokem. 

Pokud soud povolí obnovu procesu, hrozí Radimu V. až deset let vězení.
Muž skočil z policejního okna, ztratil paměť, teď stojí u soudu za další loupež

„Zaznamenali jsme zvýšený zájem o trvanlivé potraviny. Může u nich dojít ke krátkodobému nedostatku,“ uvedla jménem Kauflandu Ivana Dvořáková a stejně hovořila i Gita Jílková z Billy. „Zásoby se zbožím jsou v dostatečném množství zajištěny a jsme připraveni pokrýt i větší poptávku ať už po trvanlivých potravinách, nápojích nebo drogistickém zboží,“ dodala mluvčí Billy.

Italský týden

„V uplynulých dvou dnech evidujeme zvýšené prodeje ve většině našich prodejen. Zákazníci nakupují především trvanlivé potraviny, tedy těstoviny, rýži, mouku, trvanlivé mléko a konzervy, prodej těchto výrobků několikanásobně stoupl,“ nehovořila jinak ani mluvčí Lidlu Zuzana Holá, kde v pondělí poněkud paradoxně začal italský týden. Právě Itálie, která je na tom z Evropských států nejhůře, se nyní potýká s menším nedostatkem potravin. 

Ilustrační foto.
Obavy z koronaviru sílí, hygienici ale mírní paniku. Co máme dělat?

Většina tuzemských řetězců obratem navýšila distribuci tak, aby zákazníci nic nepoznali. 

K TÉMATU

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, je občanům k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.

„Obecně jsou prodeje potravin podobně vysoké jako v období před Vánoci,“ řekl Deníku prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza. „Ano, vidíme, ze někteří lidé začínají propadat panice, ale není pro ni jediný důvod. Potravin je v České republice k dispozici dostatek, všichni velcí obchodníci v posledních dnech naplnili své sklady na maximum, další zásoby mají i výrobci potravin a všichni vyrábějí na maximum svých kapacit,“ dodal Prouza s tím, že pokud někde zboží chybí, jde jen o dočasnou záležitost obchodů, které nemají vlastí velkosklady, ale zásobují se průběžně z centrálních skladů. 

Budova dopravního podniku Ostrava.
Koronavirus: Dopravní podnik v Ostravě dá do vozů dezinfekční prostředky

„Na prvním místě bych zdůraznil, že není důvod k panice. Na druhém, že na narůstající poptávku dokážeme reagovat a zvyšujeme závozy vybraných potravin, které jsou násobně vyšší než je obvyklé,“ řekl mluvčí Albertu Jiří Mareček. 

Monitorovací středisko Městské policie Ostrava (MPO) na Integrovaném bezpečnostním centru (IBC) v Ostravě, únor 2020.
Ostrava jako na dlani. Podívejte se: město v současné době hlídá přes 800 kamer

Koronavirus, přehled.Zdroj: archiv Deníku

 Foto: Deník/Martin Pleva