"Zpráva přišla z nemocnice v Havířově. Pacient ročník 1975 prohrál boj s rozsáhlým selháním orgánů kvůli pokročilému nádorovému onemocnění. Koronavirus jeho stav zhoršil," napsal ministr s vyjádřením soustrasti jeho blízkým.

"Muž byl hospitalizovaný v Havířově, měl pokročilou rakovinu. Nemocnice Havířov pro jeho záchranu udělala vše, ale pomoci mu už ani specializovaná intenzivní péče nedokázala. Pacient měl totiž rozsáhlé nádorové onemocnění s pokročilými metastázami do dalších orgánů. Nákaza koronavirem jeho smrt, bohužel, uspíšila," uvedla Irma Kaňová, mluvčí nemocnice Havířov.

V Havířovské nemocnici přijali tohoto pacienta od záchranné služby 18. března. „Byl hospitalizován na infekčním oddělení na připravené stanici pro pacienty s pozitivním výsledkem testování na koronavirus. Jeho zdravotní stav se velmi rychle zhoršoval, proto byl přeložen na k tomu účelu vytvořenou a komplexně vybavenou jednotku intenzivní péče, kterou jsme speciálně vyčlenili právě pro pacienty nakažené koronavirem s těžkým průběhem onemocnění,“ uvedl ředitel Havířovské nemocnice Norbert Schellong.

„Stav pacienta jsme konzultovali také s kolegy z Fakultní nemocnice Ostrava. Přestože naši lékaři a sestry dělali maximum, byl boj s tak rozsáhlým multiorgánovým selháním kvůli pokročilému nádorovému onemocnění marný. Tento stav byl bohužel doplněn a komplikován těžkým zápalem plic, způsobeným v souvislosti s koronavirovou nákazou, který by normálně pro člověka v jeho věku nebyl tak fatální. Rodině vyjadřujeme upřímnou soustrast a jsme jí nadále k dispozici poskytnout psychologickou podporu,“ řekl ředitel nemocnice Norbert Schellong.

Ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová pro ČT řekla, že muž byl nejprve pozitivně testován na koronavirus. Až později se ukázalo, že má rakovinou v pokročilém stadiu.

"Pracoval jako skladník. Začal trpět kašlem, měl teplotu. Nechal se vyšetřit a testy prokázaly nákazu," uvedla. Když se jeho zdravotní stav zhoršil, převezla ho sanitka do nemocnice a lékaři odhalili i rakovinu.

Hygienici v současné chvíli nevědí, od koho se muž nakazil. "Zdroj hledáme. Zmapovali jsme jeho kontakty. Těch bylo více. Nyní máme osm z nich pozitivních, včetně členů rodiny," uvedla.

Mapy s údaji o počtu nakažených v MS kraji z dnešního rána: 

Koronavirus v Česku 

Online reportáž