Trestní senát, který se měl případem zabývat, totiž opouští jedna z přísedících soudkyň. Rozhodnutí padlo tento týden v neveřejném jednání senátu. Důvodem odchodu je možné podezření z neobjektivity, kterému by přísedící mohla v budoucnu čelit. V minulosti ji totiž s některými obžalovanými pojil pracovní vztah.

Do senátu bude povolán další přísedící soudce. Senát se poté sejde ještě jednou a v neveřejném jednání otázku podjatosti znovu projedná.

Tento týden se měl senát zabývat zejména vztahem mezi přísedícími soudci a státním zástupcem. Obžalobu v kauze totiž podal žalobce vrchního státního zastupitelství, který ještě v minulém roce působil jako soudce Okresního soudu v Ostravě. A právě jeho bývalému trestnímu senátu bylo projednávání případu přiděleno. Všichni přísedící soudci prohlásili, že se necítí být nijak podjatí. Jiná situace ale nastala ve vztahu k obžalovaným.

„Jedna z přísedících se s podstatnou částí obžalovaných pracovně znala," řekl Deníku mluvčí Okresního soudu v Ostravě Lukáš Delong. Proto bylo rozhodnuto o vyloučení této přísedící ze senátu.

Osm exradních, mezi kterými jsou i dva bývalí starostové, čelí obžalobě z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. V případě uznání viny jim hrozí až deset let vězení.

Podle státního zástupce v roce 2007 odhlasovali nevýhodnou smlouvu na údržbu zeleně na období 2007 až 2010. Městskou kasu tak měli připravit o přibližně šedesát milionů korun.

Stíháno bylo původně dvanáct lidí, a to i v souvislosti s další zakázkou na údržbu zeleně z roku 2010. Před soud se nakonec dostalo osm politiků za zakázku z roku 2007. Všichni obžalovaní vinu odmítají. Hlavní líčení by mohlo začít počátkem příštího roku.