VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana Hrabové proti vodě se zvýší

Ostrava -V Ostravě je stále několik míst, kde mají při velké vodě lidé problémy. V Hrabové se úpravy už dělají, letos by mělo dojít i na Žabník. Obyvatelé Polanky si ještě musejí počkat.

3.5.2011 1
SDÍLEJ:

Upravený úsek řeky Ostravice.Foto: Deník/Miroslav Ku­cej

Část Ostravy-Hrabové už brzy získá novou ochranu proti velké vodě. Státní podnik Povodí Odry tu buduje téměř půlkilometrovou levobřežní hráz na odlehčovacím rameni vodního toku Ščučí, která by měla tuto část města ochránit i proti stoleté vodě.

„Problémy tu lidé mají při každém větším dešti,“ říká Jana Faicová, vedoucí odboru stavebně-správního úřadu městského obvodu Ostrava-Hrabová s tím, že část obyvatel si po ukončení výstavby hráze může konečně oddechnout. Jejich domy a zahrádky už velká voda ohrožovat nebude.

Kdy skončí trápení?

„Jižně od odlehčovacího ramene to ale lidi bude trápit pořád. Definitivně by to měla vyřešit až další fáze, která má následovat, a to zkapacitnění odlehčovacího kanálu,“ popsala Faicová.

Takzvaná Úprava odlehčovacího kanálu Ščučí je zatím připravována projekčně. Na výkup pozemků, které si stavba vyžádá, uvolnilo letos město Ostrava šestimilionovou dotaci.

„Tyto akce jsou pro město důležité, a tak je podporuje, aby jejich realizaci urychlilo,“ konstatoval Čestmír Vlček z Povodí Odry, které dotace od města dostalo.

Milion korun město nyní poslalo i na projekční a přípravné práce pro zvýšení povodňové ochrany Polanky nad Odrou. Tamní potok Polančice dokáže lidi potrápit i několikrát do roka.

Čištění od nánosů ještě letos

„Nejhorší to bývá v květnu, červnu a červenci,“ uvedl starosta tohoto městského obvodu Pavel Bochnia. Třeba loni v květnu tu byla pod vodou krajská silnice 1. května i místní komunikace Sjednocení či Nábřežní.

Lidé měli opět vytopené sklepy, voda způsobila škody zemědělcům i místnímu chovateli. „Správu Polančice převzala od Zemědělské vodohospodářské správy společnost Povodí Odry, se kterou hledáme řešení. Uvažuje se buď o výstavbě suchých poldrů, nebo o zkapacitnění toku. My v obvodě se kloníme ke zkapacitnění toku, ale čekáme na to, jak situaci posoudí odborníci,“ vysvětlil Bochnia.

Dodal, že částečně by se lidem mohlo ulevit už letos, protože Povodí Odry má v plánu vyčistit Polančici od nánosů. „Doufáme, že se trápení občanů potom zmenší, je nepříjemné, když vás pětkrát do roka vytopí,“ dodal Bochnia.

Velká voda již mnohokrát zkomplikovala život i lidem žijícím v osadě Žabník v Ostravě. I tady už netrpělivě čekají na to, kdy se u řeky Odry začne stavět protipovodňová hráz, která by měla domky v této části města ochránit. Stavba hráze tu má začít nejdříve v srpnu.

„Kdyby už to bylo, byl bych šťastný člověk,“ povzdechl si nedávno jeden z obyvatelů Oldřich Burián, jehož domek už voda třikrát vytopila tak, že neměl ani kde spát. Celkové náklady na vybudování hráze, která ochrání Žabník proti stoletým průtokům v řece Odře, mají dosáhnout zhruba 150 milionů korun.

Autor: Iva Havlíčková

3.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení