Lidem, kteří se snaží o záchranu kostela v Hrušově, vyšla jedna ze žádostí o peníze, které rozesílají na všechny možné strany. A nejde rozhodně o malou částku. Podařilo se jim získat sedm set tisíc korun z kasy města na osvětlení kostela.

Není to moc peněz na něco, co není tak nutné, a navíc v části města, kde skoro nikdo nebydlí?

„U tohoto kostela by bylo potřeba v první řadě udělat jiné, urgentnější věci. Objekt totiž není v dobrém stavu, má statické problémy, potřebovala by obnovit fasáda a kamenné prvky,“ míní Jiří Dudek z Národního památkového ústavu v Ostravě.

Dodává ale, že nasvícení tohoto významného novogotického kostela na druhé straně může pomoct v jeho propagaci. „Lidé si ho všimnou, možná, že se na jeho obnovu budou lépe shánět peníze. Z hlediska prezentace má nasvícení památek rozhodně smysl,“ dodal Dudek. Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská uvedla, že o slavnostní nasvětlení kostela požádala římskokatolická církev už v roce 2008. O rok později byl zpracován projekt a nyní se na akci podařilo získat peníze z plánované rekonstrukce veřejného osvětlení v části Mariánských Hor, která se ale nakonec nedělala. „Kolem kostela se v noci opravdu mnoho lidí nepohybuje. Tato význačná architektonická stavba, která byla zařazena mezi kulturní památky České republiky, bude po realizaci nasvětlení nádherně viditelná z dálnice,“ sdělila Vojkovská.

Kostel bude osvětlovat dvaadvacet zemních svítidel po jeho obvodu, k tomu bude postaven jeden osvětlovací stožár se dvěma světlomety, další budou na stožárech Dopravního podniku Ostrava.

Miriam Prokešová, která se na záchraně kostela podílí, uvedla, že když o příspěvek na nasvícení kostela žádali, netušili, že bude stát tolik peněz. „Ale jsme za to moc vděční. Jsme rádi, že městu záleží na tom, že v jedné jeho části, kde téměř skončil život, se pracuje na záchraně něčeho hezkého. Město už nám pomohlo například i s opravou věže, která se rozpadala,“ uvedla Miriam Prokešová, která zároveň organizuje řadu koncertů a dalších společenských akcí, aby pomohla pro kostel získat potřebné finance.

Peníze na záchranu kostela poslalo město už vícekrát. Milion korun v roce 2009 na opravu věže, poté šest set tisíc na opravu oken. Dalšími penězi přispěly ministerstvo financí, Nadace OKD či biskupství. „Město dává na opravy sakrálních staveb, kulturních památek a dalších významných městských staveb asi šest a půl milionu korun ročně. Zhruba třetinu pro každou oblast. Všechny dotační programy ale předpokládají určitou finanční spoluúčast, takže i poskytované dotace mohou být maximálně tak vysoké, aby farnost byla schopna svou část ufinancovat,“ doplnila Vojkovská.

Další články o dění v Ostravě naleznete zde: Kauzy spojené s proměnou Ostravy

#flash|https://g.denik.cz/73/d2/denikflash.swf|340|80|denikflash#