Je to zhruba týden, co desítky lidí zaplnily vestibul krajského úřadu, aby požádaly o dotaci na nové kotle.

Jen za tři hodiny se žádostí nasbíralo kolem pěti stovek a kvůli obrovskému zájmu musel kraj jejich příjem uzavřít. Tato situace by se za několik měsíců mohla opakovat.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa včera při své návštěvě Moravskoslezského kraje uvedl, že ještě do konce roku bude vydána další výzva. Ministerstvo je na ni připraveno dát letos až čtyřicet milionů korun.

Další peníze pak do programu vloží v příštím roce.

Stejným dílem

„To, že program byl již za tři hodiny vyčerpán, ukazuje, že zájem lidí je obrovský a jsem tedy přesvědčen, že je to krok správným směrem,“ uvedl Chalupa s tím, že peníze dá ministerstvo do programu pouze v případě, že kraj se bude podílet stejným dílem.

„V této chvíli mohu potvrdit, že v současné době máme dvacet milionů korun, které je možno použít do další výzvy. Po analýze, jaká bude potřeba, budeme hledat zdroje další,“ uvedl Novák. Program by se znovu mohl spustit v létě.

Ministr Tomáš Chalupa spolu se svým týmem včera v Bohumíně zároveň představil Akční plán pro zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji pro rok 2012.

Týká se průmyslu, lokálních topenišť, dopravy i znečištění z Polska. Ministerstvo chystá společný mezinárodní projekt na snižování emisí z významných zdrojů na obou stranách hranice. Akční plán zároveň slibuje další čtyři miliardy největším znečišťovatelům v kraji ne ekologická opatření.

Nespalujte odpadky!

V Ostravě na Masarykově náměstí ve čtvrtek zároveň odstartovala informační kampaň ministerstva životního prostředí Dýcháme to, čím topíme. Jejím cílem je přimět lidi, aby přestali spalovat v domácích kotlích odpadky.

Jak správně topit a co do kotle nepatří vysvětlovali lidem na Masarykově náměstí také studenti a učitelé z Výzkumného energetického centra Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

„Chceme motivovat nás všechny k dodržování spalování nebo přechodu na ekologičtější způsob vytápění. Měli bychom vědět, že chemicky ošetřené dřevo, nábytek a dřevotříska patří do sběrného dvora. Obaly od mléka, džusů a pet lahve do tříděného odpadu,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Kampaň se stala terčem kritiky občanského sdružení Vzduch, které tvrdí, že ministerstvo by se mělo zaměřit hlavně na boj s velkými znečišťovateli.

Kritice nerozumím

„Jestli má někdo pocit, že na znečištění ovzduší se podílí pouze průmysl, tak se mýlí. My samozřejmě pracujeme s velkými znečišťovateli a jsme si vědomi, že se podílejí na zdejším znečištění největší měrou, ale na druhé straně se chceme zaměřit i na lokální topeniště, která jsou ve zdrojích znečištění hned na druhém místě. Chápal bych, kdyby nás někdo kritizoval za to, že neděláme nic, ale takhle tomu nerozumím,“ odmítl kritiku ostravského sdružení Chalupa a dodal, že se nelze tvářit, že domácností se problematika kvality ovzduší netýká.

Kampaň Dýcháme to, čím topíme potrvá do konce března. Na včerejší ostravské zahájení naváže část akce Týden za čisté ovzduší, kdy se v dalších čtyřech městech Moravskoslezského kraje, konkrétně v Třinci na Frýdecko-Místecku, Karviné, Bohumíně a Havířově na Karvinsku, uskuteční série diskusních setkání a přednášek spojených s prezentací spalování pro školy a veřejnost.