„Teplota vzduchu jednadvacet stupňů, teplota vody osmnáct," informuje tabule před vchodem do Vodního areálu Jih. Letní sezona se teprve rozbíhá, přesto sem už míří první nedočkavci. Důchodkyně Libuše Hlasová je na koupališti letos dokonce už poněkolikáté.

„Byla jsem tady už i v sobotu, když otvírali. To měla voda jen 14 stupňů. To víte, že to není zrovna příjemné, ale zvyknete si rychle," usmívá se pětasedmdesátiletá žena. K vodě prý chodí hlavně v červnu, kdy bývá ještě málo lidí.

„Mám cukrovku a plavání mi hodně pomáhá. Navíc si i odpočinu. Ale jakmile začnou prázdniny a je tady hlava na hlavě, to už se mi nelíbí," popisuje žena, zatímco po schůdcích opatrně vstupuje do vody. Další z návštěvníků, Marek Kadroň, se ji snaží následovat. Skok do vody si ale rychle rozmyslí. „Teda, to je ledovka. Tam se nedá vlézt. Možná, kdyby bylo venku trochu tepleji a byl bych více vyhřátý," zamýšlí se mladý muž a vrací se na deku s tím, že aspoň nachytá první bronz. „Na plavání to ještě není, tak si budu číst knihu," usmívá se.

U vody lépe než doma

Na koupaliště v úterý vyrazila také Štěpánka Rybalíková. „Bydlím hned za rohem, tak jsem si říkala, že než sedět doma, tak raději půjdu ven. Chodím sem v létě hodně často. Jsem mezi lidmi a plavání je zdravé," tvrdí čtyřiašedesátiletá důchodkyně.

Branami Vodního areálu Jih v úterý prošlo jen několik desítek lidí. Brigádnice Markéta Vorková toho tak zatím na práci příliš mnoho nemá. „Ten nápor lidí teprve přijde, až děckám začnou prázdniny. To se nezastavíme," vypočítává Vorková a dodává: „V pondělí jsme měli úplně zavřeno, protože docela foukalo. V těchto dnech navíc platí zlevněné vstupné, pro dospělé padesát korun a pro děti a důchodce třicet korun," vysvětluje žena.

Další koupaliště se přidají

Už v pátek se otevřou další vodní areály. „Letní sezona už byla zahájena také ve venkovní části Krytého bazénu v Porubě. Ostatní areály, Vodní svět v centru města a Letní koupaliště v Porubě, otevřeme 1. června. Na tomto koupališti byl stejně jako v předchozích letech aplikován postřik proti klíšťatům a návštěvníci se také mohou těšit na nový stometrový tobogan," sdělila mluvčí Sarezy Petra Gavendová.

Dodala, že aktuální informace o teplotě vody a o vstupném se lidé dozvědí na internetových stránkách Sarezy. Na koupání to ale podle meteorologů v následujících dnech moc nebude. Už dnes se má začít ochlazovat. „Ode dneška k nám začne proudit studený vzduch. Denní teploty se budou pohybovat okolo 19 až 22 stupňů Celsia, ojediněle se v odpoledních hodinách mohou vyskytnout srážky," sdělila Eva Richtariková z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podobné počasí by mělo být i dnes. V pátek se pak rapidně ochladí. „Bude zataženo s dešťovými přeháňkami a bouřkami. Teploty budou okolo 16 až dvaceti stupňů a chladnější bude také víkend," doplnila Eva Richtariková.