DENÍK ZAUJALO

Michálkovice: koupaliště bylo vráceno v restituci

Koupaliště Eldorádo v Michálkovicích bylo v minulosti velmi navštěvovaným a známým místem vodních radovánek. Naposledy se zde mohli lidé osvěžit na začátku devadesátých let. Následně byl areál navrácen původnímu majiteli v restituci.

Vlastníkovi se však koupaliště nepodařilo udržet v provozu. Prostory si žádají celkovou rekonstrukci, která bude podle místostarosty Vladimíra Kozla velmi nákladná. Bývalé koupaliště je ale stále v soukromých rukou a jeho majitel jej z finančních důvodů nemůže opět zprovoznit.

„Je nám líto, že oblíbené zařízení s dlouholetou tradicí již v našem obvodu není. Současné náročné hygienické předpisy by vyžadovaly velmi nákladnou rekonstrukci a rovněž provoz takového zařízení je vzhledem k hygienickým předpisům příliš nákladný a bez dotací neudržitelný,“ zmínil Kozel.

Radvanice a Bartovice: místo koupaliště bude park

V městském obvodu Radvanice a Bartovice se lidé mohli svlažit hned ve dvou zařízeních k tomu určených. V Bartovicích fungovala jako koupaliště od roku 1995 požární nádrž, ale nesplňovala hygienické a bezpečnostní předpisy. Proto městský obvod zahájil v roce 2004 největší investici městského obvodu – vybudování ozdravného centra Ještěrka, které spravuje městská společnost Sareza.

V Radvanicích bylo v minulosti přírodní koupaliště, kam se sjížděli lidé z dalekého okolí. „V roce 1984 bylo zjištěno, že betonová vana byla umístěna na stěrkové lavici a tekutých píscích a začala praskat. Zjednodušeně řečeno, území úvalu se dalo do pohybu a byly poškozeny základové piloty. Proto byl provoz koupaliště ukončen,“ uvedla starostka obvodu Šárka Tekielová.

Na místě bývalého koupaliště by měly vzniknout zelené plochy k odpočinku, sportovnímu vyžití a rekreaci. „Projektu Estetizace areálu zdraví bude financován z dotace, která je v současné době schválena v mezirezortní komisi ministerstvem průmyslu a obchodu a čekáme na uvolnění finančních prostředků,“ uvedla Tekielová.

Klimkovice: koupaliště se snad dočká obnovy

Naposledy se v něm lidé koupali v roce 2001, než ho na sklonku léta nechala hygiena uzavřít kvůli nevyhovující čističce. Od té doby se budoucnost koupaliště v Klimkovicích řešila nesčetněkrát. Radnice nabídla areál do pronájmu. Našel se jeden zájemce. „Rádi bychom zase v brzké době koupaliště obnovili. Aby byly náklady na provoz co nejmenší, chceme využít vodu z pramene, který je v nedalekém údolí Krč. Rádi bychom měli podobné koupaliště jako je v Proskovicích, kde je požární nádrž a lidé se sem na vlastní nebezpečí chodí koupat. V současné době využívají areál koupaliště dobrovolní hasiči a se zájemcem projednáváme případné investice,“ uvedl starosta Klimkovic Zdeněk Husťák.

Hulváky: zbyla jen tráva

Ruiny hulváckého koupaliště, které se staly rájem bezdomovců a zlodějů, nechali představitelé Ostravy v listopadu 2009 zbourat. Aby dál neohrožovaly okolí. Chátrání budov a zázemí koupaliště se rozhodli zastavit před dvěma roky, kdy město zaplatilo správci konkurzní podstaty, společnosti EMI, která areál v minulosti spravovala, téměř pět milionů korun, a nemovitosti tak získalo do svého vlastnictví.

Lidé, kteří sem ještě před deseti lety chodili relaxovat, však zatím v návrat starých časů doufat nemohou. Po zbourání zůstávají vyčištěné plochy ladem. „Je to atraktivní lokalita, až pomine krize, můžeme ji buď prodat, nebo tu něco postavit,“ míní ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

K tématu

Ostravě chybí pořádný aquapark. Dočká se ho?

Kravaře, Bohumín, Olešná nebo Bruntál. I menší města v kraji mají kryté aquaparky, kde se lidé mohou v případě nepřízně počasí vydovádět. V Ostravě je to bída. Plán na „čistokrevný“ krytý aquapark ale existuje a dokonce se zhruba před dvěma měsíci odrazil od pomyslného dna.

„Na radě obvodu jsme na konci června schválili zadání výběrového řízení na zhotovitele projektové dokumentace pro nový aquapark,“ říká Radim Lauko, místostarosta Ostravy-Jihu. Areál by měl vyrůst vedle současného venkovního aquaparku kousek od náměstí SNP v Bělské lese. Obsadí tak místo po bývalém fotbalovém stadionu.

Podle Lauka by mělo jít skutečně o zařízení určené pro relaxaci a zábavu, ne o plavecký bazén doplněný jen o pár atrakcí. „Kdyby šlo vše dobře, což je nyní těžké předvídat, tak bychom chtěli aquapark vybudovat do roku 2014. Zatím nepředpokládáme, že by se do toho zapojil soukromý investor, mělo by jít spíš o významnou akci, která by šla z investičního plánu města. Odhadovaný rozpočet se pohybuje kolem tří set padesáti milionů korun,“ dodal Radim Lauko.

Související články: Ostravě chybí pořádný aquapark