ČTK to řekl pracovník ostravské krajské hygienické stanice Radim Mudra.

"V posledních čtyřech letech sledujeme tento klesající trend. Na území kraje vyrostla řada areálů. Jen v Ostravě za poslední dva roky dva," řekl. Dodal, že lidé opouštějí přírodu nejen kvůli atrakcím ve formě tobogánů, skluzavek a vířivých van. "Svou roli asi hraje i osvěta. Když během léta varujeme před sinicemi, hodně lidí si pak raději zaplatí stovku, ale budu v čisté vodě," řekl Mudra.

Moravskoslezští hygienici monitorují kvalitu vody na 26 takzvaných koupacích místech. To jsou předem vybrané vodní plochy, u kterých existuje předpoklad, že přilákají hodně lidí. Některé mají provozovatele a kvalitní zázemí ve formě toalet či občerstvení. Jiné ne. Podle hygieniků počet kontrolovaných míst pokrývá velkou většinu ploch, které lidé k rekreaci využívají. "Máme jich hodně. Jiné kraje mají třeba jen dvě koupací místa," uvedl Mudra.

Projekt měření kvality vody je celoevropský a každý podzim se výsledky posílají do Bruselu. "Vychází pak ročenka, ve které jsou všechna koupací místa i s údaji o kvalitě vody," vysvětlil hygienik.

Jedno z koupacích míst, kde chybí jakékoliv zázemí, je zatopený břidlicový lom ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku. "Nechceme tady udělat obří rekreační areál. Lom má sloužit především jako výcvikové středisko pro potápěče z celé republiky," řekl ČTK místostarosta obce Josef Kuchař.

Dodal, že v minulosti obecní úřad uvažoval o vybudování alespoň základního zázemí. "Narazili jsme ale na problémy se zákony ohledně ochrany životního prostředí. Nyní se snažíme vylepšit přístup k lomu," řekl Kuchař. Dodal, že například suchý záchod by se ale u lomu objevit měl. "Něco připravují potápěči ve spolupráci s firmou, která u nás těží odpadovou břidlici," uvedl.

Další podobnou lokalitou je pláž na břehu Slezské Harty na Bruntálsku v katastru obce Nová Pláň. Ani tamní úřad neuvažuje, že by do plochy investoval. "Máme vlastní koupaliště se zázemím a bufetem," vysvětlil starosta Miroslav Jelen.

Podle Mudry se ani na místech, která nemají oficiálních provozovatele, problémy s hygienou nevyskytují. "Každý rok před zahájením sezony pořádáme sezení se starosty. Hovoříme tam například o úklidu a sekání trávy," řekl. Dodal, že kvalitu vody v přírodních koupalištích nejvíce ohrožují toxické sinice. "Pokud lidé, kteří jsou citlivější, nemají po koupání přístup ke sprše s pitnou vodou, měli by si raději pro rekreaci zvolit jiné místo, kde budou mít šanci se osprchovat," zakončil.