Povedené duo bratrů si první listopadový večer chtělo krádeží vylepšit rodinný rozpočet. Policejní hlídka je zadržela v Ostravě-Vítkovicích, kde se po vylomení dřevěného oplocení pokusili z areálu firmy Vítkovice Machinery Group podnikatele Jana Světlíka odcizit železný šrot, ocelová lana a další věci.

V osm večer si hlídka strážníků Městské policie Ostrava všimla muže, který z areálu firmy přes dřevěné oplocení vytahoval nějaké předměty. Strážníci se proto rozhodli celou situaci prověřit.

Kvůli chybějící kolektivní smlouvě jsou v Ecocoalu v Ostravě-Kunčičkách ve stávkové pohotovosti, 10. 11. 2022.
Stávková pohotovost: zpracovatelé strusky v Ostravě chtějí kolektivní smlouvu

Po příchodu k později zjištěnému 39letému muži strážníci objevili před plotem ležící plechový kbelík s kovovými předměty, dále šest kusů válečků z barevných kovů, ocelová lana, několik kusů kabelů a nůžky na plech.

V dřevěném oplocení pak strážníci zjistili otvor, který vznikl zřejmě vylomením jednoho kusu dřevěné desky z jeho konstrukce, která se nacházela na zemi vedle kovových předmětů. Poškození plotu později hlídce potvrdil i zaměstnanec bezpečnostní agentury střežící samotný objekt, který jej kontroloval v devatenáct hodin. V té době měl být ještě nepoškozen.

Formule F1 na čerpací stanici Orlen - směr na Ostravu, 10. listopad 2022, Klimkovice.
FOTO: Před Ostravou zastavil monopost formule 1, lidé jej okukují u dálnice

„Hned za plotem na zemi uvnitř areálu pak hlídka spatřila další kusy kabelů, několik částí elektrického zařízení pocházejících zřejmě z trafostanice a sadu očkových klíčů. Při kontrole těchto věcí strážníci zaznamenali uvnitř areálu pohyb osoby, která se nejprve ukryla v křoví a posléze se pokusila o útěk z místa činu. To se ji však nepodařilo, kdy byla přivolanými posilami dopadena během krátké chvíle. Druhým zadrženým mužem byl 27letý bratr zadrženého muže,“ informoval o zadržení pachatelů mluvčí MPO Jinřich Machů.

Oba muži se strážníkům nejprve vymlouvali. Starší z mužů strážníkům uvedl, že jde zrovna z návštěvy od svého strýce. Když pak uviděl u plotu na zemi volně ležící předměty, tak si je chtěl vzít a později je zpeněžit. Mladší z mužů pak strážníkům sdělil, že za plotem areálu nekradl, ale chtěl zde pouze vykonat velkou potřebu.

Vandal v Havířově měl s sebou dítě.
Muži, který kladívkem tloukl do jedoucího vlaku, hrozí až tři roky vězení

Výmluvy však nebyly oběma mužům nic platné, pod tíhou důkazu se nakonec strážník oba doznali ke krádeži kovů uvnitř areálu.

Oba zadržení muži byli na místě předáni kolegům z Policie České republiky, která věc dále šetří.