Palivo bylo vyrobeno z ropných látek vytěžených z lagun po ostravské chemičce Ostramo. Uskladněno tam je zřejmě nelegálně, navíc se dosud nepodařilo určit, komu vlastně palivo patří.

Na vytěžení kalů z lagun se podílelo několik firem, k palivu vyrobenému z nebezpečných odpadů se ale žádná nehlásí.

Přečtěte si také: Vratimov: podána další trestní oznámení kvůli kalům z lagun 

„O problému, který ztrpčuje život lidem Vratimova, jsme jednali se zástupci Ministerstva životního prostředí, Ostravy i Vratimova. Vratimovu jsme přislíbili finanční i personální pomoc při podání žádosti o dotaci na sanaci materiálu," uvedla náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Jarmila Uvírová (ANO)

"Abychom odstranění dlouholeté ekologické zátěže maximálně urychlili, rozhodli jsme se, že se iniciativy chopí kraj," uvedla Uvírová. S Ostravou a Vratimovem bude kraj jednat o dalších možnostech spolufinancování.

Připravovaná výzva

Kraj chce předložit projektový námět do připravované výzvy Státního fondu životního prostředí. Pokud uspěje, bude pokračovat zpracováním projektu a podáním žádosti o dotaci. Palivo by podle Uvírové mohlo být odvezeno z Vratimova a ekologicky zlikvidováno v příštím roce.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už minulý rok řekl, že dotace na likvidaci ekologické zátěže ve Vratimově by mohly pokrýt až 80 procent nákladů. Díky speciálním podmínkám programu je podle něj možné dotace využít, i když není jasné, komu odpad patří.

Přečtěte si také: Laguny zamrzly, zkrášluje je sníh… Ale to nejhorší ani zima neschová!