Insolvenci na sebe podala sama společnost ve čtvrtek, soud jejímu návrhu vyhověl a zahájil insolvenční řízení. Podnik nemá peníze na mzdy a hledá kupce. Situací ve firmě se na svém pátečním jednání zabývá krajská tripartita.

„Dlouhodobě nezodpovědný přístup majitele Liberty může tisíce lidí uvrhnout do problémů. Jsme jim připraveni pomoci. Moravskoslezský kraj poskytne zaměstnancům Liberty, kteří přijdou o práci a zároveň jsou občany kraje, bezúročnou půjčku 25 tisíc korun. Věřím, že jim tímto krokem pomůžeme k překonání nejhoršího období, kdy se zpozdí výplaty nebo platby z Úřadu práce,“ uvedl hejtman Josef Bělica.

Podnik je podle informací v insolvenčním rejstříku v platební neschopnosti a má pětimiliardové závazky po splatnosti, které není schopen plnit. Stát bude přes úřady práce vyplácet zaměstnancům firmy tři měsíce jejich mzdu. Firma dříve v restrukturalizačním plánu uvedla, že její náklady na mzdy činí měsíčně asi 300 milionů korun.

Lidé, kteří by se ale rozhodli nečekat, jak situace v Liberty dopadne a zda se rychle podaří sehnat kupce, každopádně jsou už v hledáčku dalších regionálních firem. Připravena zaměstnat desítky lidí je například stavební skupina HSF System. „Současné vyústění situace v Liberty určitě není a nebude pro obyvatele našeho regionu jednoduché. My k tomu ale přidáváme také dobrou zprávu, protože velkou část lidí, kteří budou chtít i nadále pracovat, je schopen náš trh práce absorbovat," nastínil předseda představenstva HSF System a holdingu Purposia Group Jan Hasík.

„Nedostatek kvalifikovaných a zkušených pracovníků, a to nejen ve stavebnictví a průmyslu, trápí velkou spoustu firem v Česku i na Slovensku. V naší stavební skupině HSF System i v dalších společnostech z našeho holdingu můžeme okamžitě přijmout několik desítek pracovníků do řemeslných profesí, jako jsou například izolatér, zámečník, svářeč, elektrikář nebo klempíř,“ dodal Jan Hasík.

Hejtman Bělica také vysvětlil, že ode dneška funguje bezplatná informační linka, na kterou mohou volat lidé, kteří se v souvislosti s Liberty ocitli v nesnázích a nevědí si rady, jak dál. „Bezplatná linka 800 023 800, kterou zajišťuje Moravskoslezský kraj, bude fungovat v pracovní dny od 8 do 17 hodin. Poradí lidem například jak řešit nevyplacené mzdy, jaká mají práva a nároky po propuštění, a podobně,“ upřesnil hejtman Bělica. „Ve spolupráci s Úřadem práce nabídneme finanční a sociální poradenství, poskytneme kontakty na právníky, náš MS Pakt zaměstnanosti pak nabídne vlastní poradenské služby – možnosti rekvalifikace a další vzdělávání a psychosociální pomoc. Služba se bude vyvíjet na základě potřeb klientů,“ vyjmenoval hejtman Josef Bělica.

Podle posledních dat má podnik asi pět tisíc zaměstnanců. Převážná část z nich je od loňského prosince doma. Před věřiteli dosud firmu chránilo moratorium vyhlášené soudem a huť chystala preventivní restrukturalizaci. Ve středu ale Liberty oznámila, že od ní ustupuje a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů.

Ostravská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí firma Tameh Czech zastavila dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Liberty Ostrava je výrobcem oceli hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl.