Letošní třetí ročník akcí na podporu technických památek, který pořádá Moravskoslezský kraj společně s Agenturou pro regionální rozvoj, bude zahájen ve 14 hodin v Dolních Vítkovicích v Ostravě a v Kosárně v Karlovicích ve Slezsku.

Víkendové akce s bohatým programem pro všechny věkové kategorie potrvají až do 6. července. „Součástí programů budou i letos tradiční řemeslné ukázky včetně možnosti si je vyzkoušet, ve vojenských objektech ukázky bojové techniky.

Připraveny jsou vždy také ochutnávky specialit z kuchařky Jak šmakuje Moravskoslezsko, soutěže pro celou Techno trasu se zajímavými cenami, sbírání razítek do soutěžních pasů," dodal hejtmanův náměstek Ivan Strachoň.

Další podrobnosti k Techno trase a k Fajnemu létu najdou zájemci na www.technotrasa.cz

AKCE FAJNEHO LÉTA 2014

15. června - Pivovar Radegast v Nošovicích

21. června - Pěchotní srub MO-S5 „Na Trati" u Bohumína

22. června - Hasičské muzeum města Ostravy

28. června - Úzkokolejná dráha Třemešná Osoblaha, Areál čs. opevnění Hlučín Darkovičky

29. června - NKP Důl Michal, Vagonářské muzeum ve Studénce

5. července - Technické muzeum TATRA Kopřivnice

6. července - Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách u Oder, Landek Park v Ostravě-Petřkovicích

Den policie na Slezskoostravském hradě

Slezskoostravský hrad obsadí v sobotu všechny složky Integrovaného záchranného systému. Uskuteční se tam totiž Den policie.

V době od 10 hodin do pozdního odpoledne se tak návštěvníci mohou těšit na velmi bohatý program například koncert Hudby hradní stráže a Policie ČR (10.45 hodin), ukázky zásahových jednotek, výcvik koní a psů Městské policie Ostrava (12.25, 14.15, 16.20 a 17.25 hodin), ukázky bojových sportů, jako je musado nebo judo (13.05, 14.45 hodin).

V prezentačním stanu budou připraveny ukázky výstroje, výzbroje a techniky, kterou používají strážnici při výkonu služby.

Po celý den pak budou k vidění obrněná vozidla a speciálně upravené policejní motocykly, ukázky techniky pyrotechniků, zájemci se podívají, jak se snímají otisky prstů, k vyzkoušení budou střelecké trenažery a mnoho dalšího. Součásti programu bude i slavnostní ocenění strážníků a policistů. 

Tátafest se v Ostravě uskuteční už potřetí

Prokešovo náměstí u Nové radnice v Moravské Ostravě přivítá v neděli akci s názvem Tátafest. Jedná se o třetí ročník neformálního setkání řádných, neřádných i mimořádných tátů a jejich rodin.

Tradici svátku otců v našem městě založila ředitelka Rodinného a komunitního centra Chaloupka Edita Kozinová a tým jejích spolupracovníků v roce 2012. Ze skromných začátků před třemi lety postupně vybudoval realizační tým z Chaloupky akci, která se stále více těší zájmu široké veřejnosti. Pořadatelé připravili nejen pro všechny táty a jejich rodiny odpoledne plné zábavy a dobré hudby.

Tátafest zahájí ve 14 hodin Skřivánci a slavíci pěvecký sbor ZUŠ Eduarda Marhuly v Ostravě-Mariánských Horách. Po nich vystoupí bubeníci Bumbum Bandu, kapela Moribundus a zpěvačka Eliška Mrázová uměleckým jménem Elis se svou kapelou. Pro děti je připraven skákací hrad, pestrý soutěžní program a spousta odměn. Otcové i ostatní návštěvníci se mohou těšit na Veteran Car Club Ostrava a hasičský sbor z Ostravy-Svinova. 

Medobraní a Den otců v zoo

Letošní oslava u příležitosti Dne otců v ostravské zoo bude mít chuť a vůni medu.

„Pro všechny tatínky a jejich ratolesti bude v neděli mezi 11. a 16. hodinou připraven doprovodný program, při němž si vyzkouší, jak se někteří zvířecí otcové starají o své potomky," přiblížila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková.

Každý odvážný tatínek, který se zapojí do připravených aktivit, dostane za odměnu lahodný zlatavý nealkoholický mok.

Medobraní, které se uskuteční ve výukovém centru zoo v 10, 13 a v 15 hodin, přiblíží návštěvníkům vytáčení medu, představení včelařských pomůcek, povídání o životě včel a včelích produktech. Zájemci budou mít možnost sladký produkt vlastnoručně vytočit a ochutnat. 

Fauna trhy na výstavišti

Chcete-li si pořídit nějakého zvířecího domácího mazlíčka, pak si nenechte ujít další ostravské Fauna trhy. Uskuteční se v neděli na ostravském výstavišti Černá louka a jedná se o chovatelskou a pěstitelskou prodejní burzu, kde návštěvníci najdou například okrasné ptactvo, psy, kočky, drobné savce či kožešinová zvířata. Kromě toho si budou moci zakoupit také krmivo nebo chovatelské potřeby. Akce se koná od 8 do 12 hodin, vstupné je pro dospělé 30 korun, děti do 15 let zaplatí 15 korun a děti do tří let mají vstup zdarma. Více na www.faunatrhy.cz

Milovníci starožitností zamíří na nedělní aukci

Aukce uměleckých předmětů a starožitností se uskuteční v neděli od 11 hodin v hotelu Brioni ve Stodolní ulici v Moravské Ostravě. Mezi dražené zajímavosti bude patřit například fotografie Josefa Sudka Vejce na talíři s vyvolávací cenou 19 900 korun nebo kresba rudkou znovuobjeveného grafika Bohuslava Reynka za stejnou vyvolávací cenu. Na své si ovšem přijdou na aukci i sběratelé skla, porcelánu, soch, šperků a dalších uměleckých předmětů a starožitností. Katalog dražených předmětů si můžete prohlédnout na www.aukcnidum.cz nebo osobně v sobotu od 9 do 12 hodin v prodejně starožitností AAA v Českobratrské ulici v Moravské Ostravě. Nebo také od 9 hodin v neděli v hotelu Brioni před samotnou aukcí.