Původně byl přitom na programu krajského zastupitelstva, které se sejde ve čtvrtek.

„Zatím se plán realizovat nebude, nebudeme o něm ve čtvrtek jednat. Uvnitř sociálnědemokra­tického klubu zastupitelů není stoprocentní názorová jednota na tuto záležitost. Třetina krajských zastupitelů za ČSSD zastává názor, že je třeba tento záměr ještě propracovat. Dvě třetiny sociálnědemokra­tických zastupitelů proti sloučení nejsou, uvědomují si nedobrou ekonomickou situaci v krajských nemocnicích. Vedení kraje musí zaměřit svou pozornost zejména na tři nemocnice – v Novém Jičíně, v Opavě a v Karviné,“ řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD).

Jeho náměstek pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) prohlásil, že to znamená velkou komplikaci. „S koaličním partnerem musíme vše projednat. Bude to hodně náročné, protože musíme najít nový způsob, jak zabezpečit dostupnou zdravotnickou péči pro pacienty a zároveň, aby nemocnice hospodařily efektivně,“ tvrdí Konečný. Předpokládá, že se o tomto problému přece jen na jednání krajského zastupitelstva ve čtvrtek bude mluvit.

Přeje si to i opoziční zastupitel za ODS Ivan Týle. „Je skandální, že se o těchto věcech dovídáme ze sdělovacích prostředků. Budeme žádat, aby ten materiál nebyl z jednání zastupitelstva stažen. Je nutné, aby někdo přijal odpovědnost za současný stav krajských nemocnic. ODS už před několika lety navrhovala řešení, které ovšem bylo smeteno. Chceme vědět, jak to bude s krajskými nemocnicemi dál, co se bude dělat pro to, aby jejich dluh příští rok nenarostl na jednu miliardu korun,“ řekl Týle.

Krajské nemocnice se podle původních plánů měly sloučit do jedné příspěvkové organizace k 1. červenci. Vedení kraje předpokládalo, že sloučením nemocnic se zefektivní jejich hospodaření. Týkat se mělo frýdecko-místecké, havířovské a novojičínské nemocnice, Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov, Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, Slezské nemocnice v Opavě a Nemocnice Třinec.

Kolem slučování nemocnic se rozvířila bouřlivá diskuse. Nesouhlasili s ním opoziční zastupitelé za ODS a KDU-ČSL. Výhrady měli ředitelé a zaměstnanci nemocnic, starostové. Například v Opavě vznikla petice za zachování samostatné Slezské nemocnice.

Miroslava Chlebounová

Petici za samostatnou nemocnici podepsalo více než 23 tisíc lidí

Je to nejčerstvější číslo. Organizátoři petice za zachování samostatné opavské nemocnice v úterý potvrdili, že petici podepsalo 23 197 občanů. Členové petičního výboru se včera odpoledne sešli na radnici s primátorem Zdeňkem Jiráskem (ČSSD).

„Seznámili jsme ho s výsledky petice a požádali ho o podporu v úsilí o zachování samostatné Slezské nemocnice v Opavě,“ uvedl za organizátory manažer oblastní organizace ODS Karel Bureš.

Ve čtvrtek 28. dubna, předají členové petičního výboru petici na krajském zastupitelstvu hejtmanu Jaroslavu Palasovi (ČSSD). Nutno podotknout, že petici podporují i někteří opavští sociální demokraté. Rovněž celostátní grémium ČSSD, konané v pátek v Praze, nedoporučilo sloučení krajských nemocnic v Moravskoslezském kraji. Jejich osud a budoucnost leží nyní na krajských zastupitelích.

Zuzana Urbánková