Hned tři termíny, kdy bude informovat o opětovném zafoukání vysoké pece, v minulém týdnu sdělila huť Liberty Ostrava. A to dle toho, o jaké nové výrobní strategii podniku rozhodné krizový tým, který do Ostravy z pověření majitele Sandžíva Gupty dorazil před několika týdny.

Napotřetí však huť jen uvedla, že o nové strategii pořád není jasno a pec nadále zůstává v útlumu. „Vysoká pec zůstává v teplém útlumu a je stabilizovaná. V tomto stavu bude provozována, dokud nenastavíme náš nový strategický plán, na kterém intenzivně pracujeme. Jakmile bude strategický plán dokončen, seznámíme s ním naše zaměstnance a partnery,“ řekla v pátek mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.

Liberty Ostrava. Ilustrační foto z archivu Deníku.
Problémy průmyslových firem v Ostravě: hejtman svolává krizovou schůzi

Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška mezitím svolal mimořádné zasedání krajské tripartity, kde se nejen o těchto problémech diskutovalo.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana kraje MSK.  Akce Deníku Setkání s hejtmanem v Ostravě, 20. dubna 2022, Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích.Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Ztráta pracovních míst pro stovky, ne-li tisícovky lidí by ovlivnila ekonomickou i sociální situaci v našem kraji. Před několika týdny jsem vyzval vedení společnosti, aby své další kroky v této situaci činilo s maximální zodpovědností a empatií vůči svým zaměstnancům, ale i regionu, jehož je historicky součástí. A také, aby poskytovalo otevřené informace,“ řekl po jednání hejtman.

Kdy huť oznámí novou strategii?

Od výkonného ředitele Liberty Ostrava Pavla Šedivého dostal už známou informaci – vysoká pec zůstává do stanovení nové strategie v útlumu a v teple mnohem nižším než při výrobě.

Areál hutní společnosti Liberty Ostrava. Archivní snímek Deníku.
Na co huť čeká? Dva týdny uběhly a vysoká pec v Liberty Ostrava stále nejede

„Management pravidelně komunikuje s majiteli hutě, na novém strategickém plánu se intenzivně pracuje, jakmile bude dokončen, seznámí s ním vedení firmy své zaměstnance a partnery. Předpokládá se, že by to už mohlo být tento týden,“ uvedl hejtman, jaký mu byl sdělen další nový termín, kdy huť oznámí, jakou cestou se vydá.

„Byl jsem ubezpečen o tom, že vedení podniku nehodlá propouštět, zaměstnanci dostávají a budou dostávat mzdu i za této situace, nezůstanou bez peněz. A také že začala jednání o kolektivní smlouvě, která jim dává ochranu v případě negativního vývoje ve firmě. Podle informací odborářů i managementu by měla být zhruba ve stejné podobě jako ta letošní,“ dodal Jan Krkoška.

Ilustrační foto.
Krize v Liberty Ostrava: firmy volají po platbách, odbory po schůzce s majitelem

Tripartita řešila také očekávaný nárůst cen energií v klíčových průmyslových podnicích v regionu. O 650 milionů korun mají v příštím roce vzrůst v Třineckých železárnách, o 600 milionů v Liberty Ostrava a až o 100 milionů ve Vítkovice Steel.

Podle hejtmana musí do problému vstoupit česká vláda.