Sanitní vozidlo Mercedes-Benz Sprinter je určeno pacientům onemocnělým vysoce nakažlivými chorobami a pro ty, komu selhávají životní funkce. K úspěšnému zvládnutí péče o takovéto pacienty je uzpůsobené poměrně výjimečným uspořádáním a vybavením.

„Nové, speciálně upravené a prostorné vozidlo nejen výrazně zkrátí dobu nezbytnou pro technickou přípravu takových zásahů, ale zvýší také komfort pacientů i samotného personálu," říká tiskový mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Náklady na pořízení speciálního vybavení se vyšplhaly hodně vysoko, přesáhly 5,9 milionu korun. Pokryl je příspěvek státu na krizovou připravenost určený jednotlivým zdravotnickým záchranným službám.

Automobil je vybavený nejmodernějším zařízením pro jemnou filtroventilaci kontaminovaného vzduchu, která napomáhá snížit riziko úniku mikroorganismů mimo vozidlo. Sanitka má také jako první v České republice zcela oddělenou kabinu řidiče od ambulantního prostoru. Posádka komunikuje s řidičem pomocí interkomu. Vnitřek je upravený tak, aby se vozidlo mohlo po převozu pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc co nejrychleji a co nejefektivněji dekontaminovat a dezinfikovat. Všechny vnitřní prostory jsou proto vybavené speciálním krytím proti průniku kapalin i prachu. Kvůli převozu rizikových infekčních pacientů je uvnitř instalovaná zvláštní nástavba nosítek pro takzvaný biobox, transportní izolační prostředek.

Bezpečný transport může vůz zajistit i pacientům, kteří potřebují například dočasnou mechanickou podporu krevního oběhu nebo mimoplicní ventilaci, a to díky množství přídavné elektroinstalace a měničů napětí, které jsou pro funkci těchto přístrojů nezbytné.

„Ostrých zásahů, při nichž bude vozidlo se svým speciálním vybavením využito, je naštěstí v našem kraji jen několik do roka. Přesto na ně záchranáři musejí být plně připravení," říká Humpl.

Automobil, který je umístěný ve stanici Ostrava-Jih, bude zároveň plnit běžnou službu ostrého zásahového prostředku se standardní posádkou rychlé zdravotnické pomoci.

VERONIKA KOTKOVÁ