I když jsou zde stále patrné stopy po uhlí a železe v podobě bývalých dolů a hutí, které zdobí její panoráma, Ostrava už dávno není jen černé město. Naopak patří mezi nejzelenější a nejbarvitější místa republiky.

„Nabízí kulturní využití v řadě divadel, galerií, muzeí, klubů a koncertních síní. Pravidelně ji prostoupí atmosféra festivalů a hudebních produkcí. Přímo v centru města najdete parky, sady, zoologickou zahradu, vodní či sportovní areály. Navíc lze odkudkoliv z Ostravy vidět monumentální vrcholky malebných Beskyd," barvitě líčí katalog pro turisty Navštivte Ostravu, město, které překvapí.

Díky široké nabídce komentovaných prohlídek, které lze v Ostravském informačním servisu radniční věže sestavit přímo „na míru", může každý poznávat a naplno si vychutnat krásy Ostravy dle své libosti.

Výběr z jazyků

Na výběr jsou trasy v různých lokalitách, s odlišným kulturním zaměřením, délkou trasy i časovou náročností. Výklad si můžete poslechnout v jazyce českém, anglickém, německém, polském nebo francouzském.

„V současné době má informační centrum jedenáct zaškolených průvodců, jejichž služby jsou k dispozici za každého počasí i o víkendech a svátcích. Objednávku je nutné provést u náročnějších prohlídek dva týdny až měsíc předem, v ostatních případech jsou průvodci ochotni prohlídku zorganizovat i do druhého dne," vysvětluje průvodkyně. Jejich cena se pohybuje mezi 800 až 2000 Kč za program na jednu až čtyři hodiny.

Poutavé vyprávění průvodců vám odhalí ty nejzajímavější informace i o zdánlivě všedních místech. Ostrava je totiž opravdová kulturní mozaika tvořená mnoha jedinečnými střípky.

Kam se vydat?

Do základní nabídky patří komentované procházky městskými obvody. Pro návštěvníky, kteří jsou v Ostravě poprvé, je doporučena prohlídka Moravské Ostravy, jež představuje skutečné centrum města. V kulisách architektury převážně z přelomu 19. a 20. století zde najdete například Prokešovo náměstí s Novou radnicí, Husův sad, katedrálu Božského Spasitele, fakulty Ostravské univerzity, Masarykovo a Jiráskovo náměstí (takzvaný Kuří rynek), kostel svatého Václava, most Miloše Sýkory, Slezskoostravskou radnici, Divadlo Antonína Dvořáka a Černou louku. Milovníky secese zaujmou budovy v části Přívozu hlavní nádraží, náměstí Svatopluka Čecha, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, památník připomínající první transport Židů do Niska.

Oblast Vítkovic je skvělou ukázkou kontrastujícího charakteru Ostravy. Vedle úhledných čtvrtí s vilkami zde byly po výstavbě hutního závodu od poloviny 19. století budovány průmyslové čtvrti. Mezi zdejší architektonické skvosty patří kostel svatého Pavla, takzvané U-Hausy, Český dům, Dělnické kolonie a empírový zámek rodu Rothschildů. Ve Slezské Ostravě můžete spojit prohlídku zdejší radnice, Staré střelnice a Slezskoostravského hradu s výstupem na „ostravskou sopku" haldu Emu (317 metrů nad mořem).

Za návštěvu stojí i městská část Poruba, fascinující svými megalomanskými projekty, Starý Zábřeh či Mariánské Hory.

Co je srdci nejbližší

Jinou alternativou, jak prozkoumat ostravské končiny, je vydat se na stezku s tematickým zaměřením. Během prohlídky s názvem Židovská Ostrava navštívíte místa, která byla spjata se životem židovské obce, dozvíte se o historii Židů v Moravské Ostravě a uvidíte místa, kde stávala židovská škola, nemocnice nebo synagogy. Na trase nazvané Po stopách vůně kávy se seznámíte s atmosférou velkých i malých kaváren, pravým kavárenským životem i oblíbenými podniky známých osobností, jako byli Jiří Voskovec, Jan Werich a Oldřich Nový. Pod názvem „Ostrava, město neřestí" se skrývá výklad zaměřený na historii ostravských nevěstinců, jejich vyhlášených donjuanů i kurtizán a bouřlivého nočního života v Ostravě. Velmi oblíbené prohlídky jsou také Ostravské hospody, Ostravská divadla, Ostravské kostely či Bankovní domy. Odvážlivci mohou zakusit Jeden den v životě ostravského horníka a pro nadšence cykloturistiky je připravena Cykloprohlídka s komentářem k zajímavostem kolem řeky Ostravice, přes Petřkovice až do Šilheřovic.

Jedinečný pohled seshora

V nabídce jsou také specializované kratší výklady na terase vyhlídkové věže Nové radnice. Zpátky v čase ocelového srdce republiky vás vrátí netradiční výklad Kdyby nebyl listopad s terminologií známou před rokem 1989. Všechny návštěvníky s duší dítěte potěší vyprávění Pohádky a pověsti Ostravy o zakleté panně na hradě Landek, zlatě v podzemí Slezskoostravského hradu, vzniku řeky Ostravice nebo domově Permoníka.

Jedinečným zážitkem je výšlap Po schodech na věž, spojený s prohlídkou tajuplných prostor jinak veřejnosti nepřístupných. Odměnou za zdolání 292 schodů je pak výhled na Ostravu v celé její kráse.

„Stále se najdou lidé, kteří přijdou s přesvědčením, že Ostrava je špinavé město, které není proč navštívit"

Říká Sylva Burgertová, rodačka z Ostravy a školená průvodkyně Ostravského informačního servisu na věži, v rozhovoru pro Deník.

Co vás přivedlo k této práci a čím je pro vás zajímavá?

Mám vystudovaný cestovní ruch, práce průvodce a práce s lidmi mě vždy bavila, proto jsem zkusila tehdy ještě brigádu v Ostravském informačním servisu (OIS) v pobočce Věž. Nyní jsem zde čtvrtým rokem. Pro mě je zajímavá především Ostrava, jakožto město plné kontrastů, a díky této práci a profesi ji můžu nejen neustále objevovat, učit se o ní, ale spolu s kolegy o tom informovat návštěvníky naší věže a našich prohlídek.

Jaké vlastnosti jsou podle vás důležité pro výkon průvodcovské profese?

Průvodce by se neměl bát lidí a mluvit, naopak by jej práce s lidmi měla bavit. Na kolektivu průvodců OIS se mi líbí, že sice nejsme všichni z oboru, máme však společné, že nás práce baví a baví nás mluvit s lidmi o městě a okolí, aby si i návštěvníci uvědomili, že Ostrava je pěkné, zajímavé město.

Kdo patří mezi nejčastější zájemce o prohlídky?

Je to různé, bývají to místní lidé, kteří se chtějí o městě více dozvědět, nebo třeba čerstvě přistěhovalí, kteří chtějí poznat místo, kde budou bydlet. Hodně si také objednávají cizojazyčné prohlídky firmy pro obchodní partnery.

Vidí lidé stále Ostravu jako černé, technické město s dobrým pivem a rázovitými lidmi, nebo se podařilo Ostravě „vybarvit" a napravit si reputaci?

Už jich ubývá, stále se ale najdou lidé, kteří přijdou s přesvědčením, že Ostrava je špinavé město, které není proč navštívit. Většina naštěstí změní názor, jakmile se na ni z výšky podívá a zjistí, že je barevná, čistá a že je zde plno vyžití.

Kdy bývá průvodcovských služeb nejvíc využíváno?

To je proměnlivé, samozřejmě se nám zvedá návštěvnost během různých kulturních či sportovních akcí. Hodně napilno máme ale také na začátku i konci školního roku, kdy si procházky objednávají školy.

Prováděla jste někdy nějakou známou osobnost?

Přímo ve městě ne, na věži se však často potkáváme s významnými lidmi, byla zde například kanadská velvyslankyně Valerie Raymond. Nejen během Shakespearovských slavností k nám dorazí známé české herecké osobnosti či díky Zlaté tretře jsme se letos na věži mohli potkat například s Janem Železným, Sebastianem Coem, Mikem Powellem.

Které prohlídkové okruhy jsou nejoblíbenější?

Nejvíce se objednávají různé základní prohlídky jako třeba ta Moravská Ostrava, zajímavé jsou ale také tematické prohlídky, které máme v nabídce (ostravské hospody, Ostrava město neřestí, ostravská divadla, kostely Moravské Ostravy, Po stopách vůně kávy a jiné)

Máte nějakou špatnou zkušenost s tímto povoláním?

Opakovanou zkušenost máme vždy s lidmi, kteří zpočátku průvodce odmítají s tím, že jsou místní a vše vědí, jakmile však začneme povídat, zjistí, že má Ostrava bohatou historii, která není tak známá.

Je informační centrum schopné zajistit prohlídky s výkladem ve znakové řeči? Jaké možnosti mají handicapovaní lidé?

Většina našich prohlídek je dostupná pro lidi na vozíku, popřípadě jsme schopni je upravit. Tak stejně i vyhlídková věž je bezbariérová. Pro neslyšící máme připraven na vyhlídkové věži takový zkrácený výklad průvodce, který si mohou půjčit a přečíst.

Myslíte si, že v nabídce prohlídek nějaké památky chybí?

Prohlídky inovujeme každou chvíli, stále se dovídáme a učíme nové věci, které do nich poté zařazujeme. Navíc každý rok přidáváme nové prohlídky, loni to bylo Ze sportovní historie Ostravy, letos Starý Zábřeh, příští rok se půjdou nově Obchodní domy a po městských hradbách.

Autor: Hana OWSIANKOVÁ