Jak naloží Ostrava s odpady?

Krajské město by mohlo mít do dvou let novou třídicí linku na odpad, která bude v republice ojedinělá. Měla by pomoci zvýšit procento odpadů, které se zpracují a neskončí na skládce. Společnost OZO Ostrava by tímto projektem chtěla do roku 2020 využít minimálně padesát procent odpadů. (jm)

Více informací o moderní třídicí lince přineseme v pátečním tištěném vydání Moravskoslezského deníku.
Vychází s pravidelnou přílohou TV magazín. 

Rozhodnou o vyhlášce regulující hazard až noví zastupitelé?

Otázka regulace hazardu v ostravských městských obvodech se řeší už dva roky. Ostravští městští zastupitelé se vytvořením vyhlášky už několikrát na svých setkáních zabývali, ale na jejím jednotném znění se stále ještě neshodli. Ani na poslední, úterní schůzce rady města tak nepadlo žádné doporučující stanovisko. „Poslední návrh znění obecně závazné vyhlášky reaguje na jednotlivá přání městských obvodů. V případě nulové varianty jsme postupovali úplně stejně jako v případě regulované vyhlášky. Oslovili jsme všechny městské obvody, aby nám daly svá stanoviska. Většina z nich trvala na svých původních návrzích a s plošnou regulací nesouhlasila," uvedl náměstek ostravského primátora Tomáš Petřík. Poslední šanci rozhodnout v tomto volebním období o vyhlášce omezující hazard ve městě budou mít radní ve středu 10. září. (pin, čtk)

Hlavní třídou zítra neprojedou autobusy

Hlavní třída v Porubě bude v pátek od 19 do 22 hodin uzavřena kvůli konání Večerní in-line party. Z toho důvodu bulvárem neprojedou autobusy linek číslo 40, 44, 45, 46, 54 a 58. Linky pojedou odklonem po Opavské ulici a místních komunikacích, zatímco „čtyřiapadesátka" ve směru na Alšovo náměstí bude ukončena na provizorní zastávce Telekomunikační škola. (jm)

Úřad centrálního obvodu se stěhuje

Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz bude od úterý 9. do pátku 12. září kvůli stěhování uzavřen. Lidé tak budou muset vyřizování svých záležitostí odložit na jiný termín. Radnice se stěhuje do budovy na náměstí Dr. E. Beneše. „Abychom občanům orientaci v nové budově úřadu co nejvíce usnadnili, nechali jsme zpracovat mapku s přehledným orientačním plánkem všech čtyř pater radnice. Tento plánek bude k dispozici v přízemí radnice, kde bude zřízena informační služba," uvedla mluvčí městského obvodu Jana Pondělíčková a dodala, že veřejnost se může s prostorami radnice přijít seznámit i v den otevřených dveří v pátek 26. září. (pin)

Oznámkujte řidiče ostravské MHD

Ostravský dopravní podnik spustil zajímavý projekt na internetových stránkách www.dejmiznamku.cz. Cestující zde mohou anonymně hodnotit řidiče městské hromadné dopravy a jejich chování v provozu. „Známkování je umožněno kterémukoliv návštěvníkovi uvedené stránky po zadání základních údajů, kterými jsou datum, aktuální čas a evidenční číslo vozu řízeného hodnoceným řidičem. Hodnotitel se také sám může zařadit do vybrané skupiny například chodec, cyklista nebo cestující a podobně. Připojit je možno i stručný slovní komentář," přiblížil prvky projektu mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht. (jm)

Toryové razí heslo nulové tolerance

Program a kandidáty do komunálních voleb a voleb do Senátu 2014 včera představili ostravští Toryové. Politická strana v Ostravě funguje od května letošního roku, její historie však sahá až do Anglie v 17. století. „Chceme mimo jiné podpořit drobné ostravské živnostníky, usilujeme o parkování v centru zdarma a budeme iniciovat změnu trestního zákoníku, tak aby majoritní společnost už nadále nemusela ustupovat menšině a nepřizpůsobivým," uvedl uchazeč o primátorské křeslo Dalibor Madej. Do senátorských voleb kandiduje podnikatel Petr Chodura. Strana doufá v pětiprocentní výsledek a v získání postu v Senátu. Náklady na volební kampaň ve výši dva miliony korun mají pokrýt sponzorské příspěvky a finance samotných kandidátů. (pin)

Týden zdraví v kunčické huti

Do akce nazvané Týden pro podporu zdraví se po celý první zářijový týden mohou přímo v areálu huti ArcelorMittal Ostrava zapojit zaměstnanci firmy. Účastníky čekají mimo jiné bezplatná preventivní vyšetření, možnost nechat se očkovat i nácvik první pomoci. Budou si moci také vyzkoušet například hašení hořlavé kapaliny nebo se zúčastnit turnajů ve fotbale nebo v kuželkách. Pro rodiče s dětmi je připravena Letní děckiáda a Den otevřených dveří hasičského záchranného sboru. „Akce se pravidelně účastní asi tři tisíce zaměstnanců. Velké oblibě se těší nejen turnaje ve fotbale a kuželkách, ale například také nácvik první pomoci nebo vybrané preventivní prohlídky zdarma, které pomáhají našim zaměstnancům předcházet zdravotním komplikacím," vysvětlil Jiří Michálek, ředitel pro zdraví a bezpečnost ArcelorMittal Ostrava. (lap)