Zájemci Dne otevřených dveří v Krematoriu Ostrava se tak mohli dozvědět třeba to, že v Ostravě ročně je zpopelněno jedenáct tisíc nebožtíků. V minulých dvou letech jich bylo třináct tisíc. „Souviselo to samozřejmě s covidem. Kdo tedy tvrdí, že covid nic nezpůsobil, nemá pravdu,“ říká ředitel krematoria Ivo Furmančík, který nám i dalším zájemcům dělá o víkendu průvodce v rámci dne otevřených dveřích. Jak dodává, v nejhorších měsících bylo nutné těla převážet i do dalších krematorií, a to v Hustopečích a Liberci. „Jeli jsme na všechny tři kremační pece, ale kapacita nestačila,“ uvádí Furmančík. Po skončení covidové hrůzy byla vybudována čtvrtá pec.

Termální pramen Kalameny na Slovensku. Podzim 2022
VIDEO: Kousek od hranic. Slovenské termály nebývají levné, tyhle jsou ale zdarma

Ostravské krematorium se chystá na velkou rekonstrukci, která se bude týkat prostoru pro veřejnost. Zřejmě ale nezačne dříve než za dva roky. Je zapotřebí vše připravit, včetně technického zázemí, které musí zůstat v provozu. S celkovým uzavřením se rozhodně nepočítá.

„Vyvolalo by to chaos. Nejbližší krematorium je v Olomouci. Musíme být po celou dobu v provozu, jiná cesta není,“ vysvětluje Furmančík. Celkové náklady jsou vyčísleny na 150 milionů korun. „Až rekonstrukce skončí, široko daleko nebude nic hezčího,“ je přesvědčen ředitel. V současné době má obřadní síň šedesát míst k sezení, další příchozí mohou stát. Pokud se koná pohřeb významné osobnosti nebo člověka s početným příbuzenstvem, může přijít až tři sta lidí.

Žeh

Z přístupné části krematoria se vydáváme do zázemí, kde probíhají samotné žehy. Na účastnících exkurze je vidět nervozita. Ta stoupá ve chvíli, kdy je před jejich zraky zahájeno další zpopelnění a oni mají možnost přes kukátko nahlédnou do plamenů. „Je to zvláštní pocit vědět, že uvnitř rakve je lidské tělo,“ svěřuje se jeden z přítomných.

Termální park v Bešeňové, podzim 2022.
Útok na Ukrajinu zasáhl i wellness. Našince překvapila změna v Bešeňové

Celý spalovací proces trvá v průměru sedmdesát minut. Rozpětí je ale poměrně široké, záleží na hmotnosti. „Někteří zesnulí mohou mít 250 až 300 kilogramů. A to už je velký problém, protože pece jsou dimenzovány na určitou hmotnost a hrozí jejich poškození,“ vysvětluje Furmančík. Jako příklad uvádí nebožtíka, u kterého spalovací proces trval přes tři hodiny. V současné době jsou takováto těla převážena do Liberce, kde mají nadrozměrnou kremační pec.

Rozloučení

Nadále převažují klasické obřady ve velké síní. V současné době ale přibývá rozloučení v úzkém rodinném kruhu. K tomu je určena malá místnost pro osm až deset lidí. „Je tam skleněná stěna, za níž je vystavena rakev, která může být odkrytá. Za rakví je závěs. Když pozůstalí chtějí, může být odhrnutý a oni vidí přímo závoz svého příbuzného do kremační pece,“ přibližuje Furmančík.

Záběr z videa.
VIDEO: Pervitinovou svatební cestu si novomanželé užili, pak je policie zatkla

Jedním z důvodů, proč je stále více rozloučení v úzkém rodinném kruhu, je současná ekonomická situace. „A pak jsou i lidé, kteří chtějí pouze vědět čas závozu do kremační pece. Sednou si doma a zapálí svíčku. Ta cena je pro ně samozřejmě podstatně příznivější,“ uzavírá Furmančík.