„Docela reálně hrozilo, že nebudeme mít dostatečnou kapacitu skladování,“ sděluje v pondělí po poledni Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava. Jediného zařízení uvedeného druhu v celém Moravskoslezském kraji schopného spálit až čtyřiapadesát nebožtíků denně. Tedy, osmnáct v každé ze tří jeho pecí. 

„Minulý pátek jsme tohoto počtu dosáhli, pětadvacet zpopelněných bylo covidových,“ uvádí Furmančík s tím, že za dva a půl roku jeho ředitelování (a kdoví, jestli kdykoliv předtím) dosahují maximálního vytížení poprvé. Pracují i první listopadovou sobotu – kdy pohřební služby přivážejí desítku těl včetně jednoho s koronavirem.

V záloze jsou i chladicí vozy

A zatímco v neděli mají technologickou odstávku pecí, na nádvoří se zahajuje budování „samostatného chladírenského zařízení“ na dalších pětačtyřicet nebožtíků. „Splňuje všechny náležité předpisy i parametry. Už tam ukládáme,“ konstatuje ředitel. Předpokládající, že druhé listopadové pondělí jim dodají asi osmdesát těl…

Za krematoriem stojí i dva na první pohled mrazírenské kamiony a kolem nich se činí obsluha. „Ty zajišťoval krizový štáb jako zálohu, pro jistotu,“ popisuje Furmančík. Náklaďáky – na jejichž využití, jak čekají všichni nejen na „Slezské“, nedojde – zůstanou na místě do uklidnění situace. Venkovní mrazák ale asi až do března.

Venkovní mrazící box pro mrtvé (vpravo záložní mrazírenské vozy), 9. listopadu 2020 v Ostravě. Krematorium Ostrava muselo vybudovat venkovní box pro mrtvé, důvodem byl rapidní nárůst zemřelých na covid-19.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Na jaře se totiž chystáme opravy, mimo jiné generálku na jedné z pecí,“ dodává ředitel krematoria s největší kapacitou v zemi. Vloni zde čtrnáctičlenný personál provádí jedenáct tisíc zpopelnění. Pec řízená automatikou spálí ostatky v průměru za šedesát sedmdesát minut. Jednou týdně pak musí dvacet hodin chladnout.