„Pokračuje trend mírného poklesu epidemie.“ Tak krizový štáb Moravskoslezského kraje vnímá aktuální covidovou situaci v našem regionu, který je na tom z celé republiky mezi nejlepšími v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

Přibývá u nás případů britské mutace viru, hejtman Ivo Vondrák hovoří o 182 suspektních případech. Pozitivní zprávou je, že v třech hlavních ostravských laboratořích je možné ji identifikovat. A pozitivní jsou také další čísla.

„V nemocnicích máme 415 využitých lůžek pro covidové pacienty, kolem sto jich je na JIP a na padesát na umělé plicní ventilaci,“ popsal hejtman, podle něhož mnozí z nich následně potřebují dlouhodobou péči. Nízká obsazenost lůžek v nemocnicích však znamená, že pokud se jinde situace nezlepší, budou k nám opět posíláni pacienti z dalších krajů.

Aktuálně v našem regionu je naočkovaných kolem 27 tisíc lidí první dávkou, druhou pak kolem osmi tisíc. Z toho bylo naočkovaných přes deset tisíc lidí z rizikové skupiny „80+“. Masivně se očkovali také zdravotníci v první linii a podle nejnovějších čísel je to hned vidět. Zatímco před měsícem jich bylo nakažených více než tisíc, nyní je to už jen 36 lékařů a 322 dalších zdravotníků.

Jak budou vypadat další rána v tomto týdnu? Co třeba dnešek?
Nový týden pod sněhem: ledovka, kolony a nehody! Co přinese úterý?

Od začátku distribuce do našeho regionu dorazilo už přes 35 tisíc dávek vakcíny Pfizer a BioNTech a téměř 11 tisíc dávek Moderny. Další rozvoz je naplánován na úterý. „Jestliže sečteme všechny aplikované i očekávané látky, za leden a únor bychom měli mít proočkovaných prvních sto tisíc lidí,“ odhaduje hejtman Ivo Vondrák. I proto by v pilotním režimu rád otevřel očkovací centrum na Černé louce. „Pak budeme v kraji schopni zajistit na 235 tisíc očkovaných lidí měsíčně.“