Pokud majitelé a nájemníci úspornými opatřením snížili spotřebu pod devět set kubických metrů za rok, dostali se do jednoho z cenově příznivějších pásem. Ročně tak ušetřili stovky korun. Takových lidí v posledních letech výrazně přibylo. Jedním z důvodů je ekonomická krize. Deníku to potvrdili zástupci Energetického regulačního úřadu, který však pro letošní rok uvedené pásmo upravil. Na výhodnější ceny nyní dosáhnou pouze ti, kteří spotřebují maximálně 710 m³ zemního plynu. A to je při topení téměř nemožné.

„Snažím se plynem šetřit. Pořídil jsem si termoventily a termofólie za radiátory. Dlouho mi také trvalo, než jsem přesvědčil rodinu, aby zbytečně nevytápěla na třiadvacet a více stupňů. Rozumná nižší teplota znamená nejen úspory, ale projeví se to i na zdraví. Člověk není tak choulostivý,“ uvedl jeden ze čtenářů, který Deník upozornil na nenápadnou změnu u jedné z hranic odběrových pásem. „Narazil jsem na to úplně náhodou. Nikde se o tom nepsalo ani nemluvilo. Všude se jen objevilo, o kolik procent plyn zdražil. Ale změnu pásma ze zhruba devíti set na 710 kubických metrů nikdo nezaregistroval.

Plynaři to na svých webových stránkách komplikovaně uvádějí v kilowatthodinách, ale já si to dokážu přepočítat na kubické metry. Pod 710 kubických metrů se při vytápění nemám šanci dostat. Takže už neušetřím jako kdysi. Připadá mi to nehorázné. Jako by nás někdo trestal za to, že šetříme,“ dodal čtenář, který se domnívá, že jde o pomstu ze strany plynárenských společností, v tomto případě Severomoravské plynárenské, jejímž zákazníkem je.

Mluvčí Severomoravské plynárenské Linda Ešková něco takového odmítla. Na dotaz Deníku sdělila, že změna pásem spotřeby vychází z platné legislativy. Podle ní pásma svým cenovým rozhodnutím určil Energetický regulační úřad. „Obchodník, v tomto případě Severomoravská plynárenská, a. s., tato pásma přebírá,“ řekla Ešková.

Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERU) potvrdila, že pásma skutečně určuje ERU. Na jejich tvorbě se však významně podílejí i samotné distribuční společnosti.

„V posledních letech se touto problematikou zabývá pracovní skupina zástupců distribučních společností, která spolupracuje s Akademií věd. Výsledky jejich práce za poslední období ukazují, že se výrazně změnilo chování zákazníků, respektive domácností. Důsledkem zejména ekonomické krize dochází ze strany domácností k poklesu spotřeby plynu,“ řekla mluvčí ERU Jarmila Lehnerová s tím, že lidé používající plyn k vytápění se stále častěji dostávali do pásma vyhrazeného pro vaření a ohřev vody.

POZNÁMKA JAROSLAVA PERDOCHA: Jsi zdravý? Tak budeš platit vyšší daně!

Ostrava – Není to tak dávno, co zástupci vodárenských společností napříč celou republikou bezelstně lidem oznámili, že musejí zdražit cenu vody, neboť domácnosti až moc šetří. Prý se pak nedostávají peníze na chod firem. V následujících letech již byli ve svých vyjádřeních opatrnější a zdražování vody zdůvodnili budováním čističek, nákupem nových technologií a modernizací stávající sítě. Vyjde to však nastejno – moc šetříš, tak plať.

Něco podobného se nyní stalo i odběratelům zemního plynu. Ti, kdo příliš šetřili, dostali přes prsty. Přitom udělali pouze to, co jim odporníci radili – pořídili si termoventily, termofólii, utěsnili okna –nebo ještě lépe je vyměnili za nová. A to už nemluvě o rodinných hádkách kvůli snižování teploty ve vyhřátých pokojích.

Díky všem těmto opatřením dosáhli výrazné úpory. Až tak výrazné, že tím zaskočili distributory plynu i samotný Energetický regulační úřad. A tak následovalo protiopatření v podobě nenápadné úpravy cenového pásma. V praxi to znamená, že pro část zákazníků již nebude šetření plynem tak výhodné jako kdysi.

Jen doufám, že stejný přístup jednou nezvolí ministerstvo zdravotnictví. Žiješ moc zdravě, sportuješ, nejsi nemocný, nevyužíváš služeb našeho zdravotnictví – tak ti zvýšíme daně!