Společnosti Liberty Ostrava se nedaří řešit patovou situaci. Kvůli špatné situaci na trhu omezila výrobu, a nemá tak na splátky dluhů svým věřitelům. Nezbývá než čekat.
Ne všichni partneři to ale vidí tak jednoduše. Společnost Tameh Czech, která huti dodává energie a je jedním z klíčových partnerů, už čekat nechce. Huť Liberty Ostrava už proto podle informací Deníku musela u krajského soudu požádat o ochranu před tímto věřitelem. Informaci anonymně potvrdilo několik vysoce důvěryhodných zdrojů.
„V těchto řízeních není možné poskytovat žádné informace, nemohu tedy informaci ani potvrdit, ani vyvrátit,“ řekl Deníku mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl s tím, že v obdobných případech dochází s odstupem času k uveřejnění takovýchto rozhodnutí na úřední desce krajského soudu.
Tameh: dluh přes 1,5 miliardy
Deník oslovil přímo společnost Tameh Czech, aby se k situaci vyjádřila. „Vítáme, že Liberty Ostrava konečně přiznala své zásadní finanční problémy a chce je řešit,“ řekl Deníku Patrik Schober, který má v Tamehu na starost mediální komunikaci, s tím, že Tameh je připraven plně spolupracovat tak, aby provoz i zaměstnanost mohly být zachovány. „Dlužná částka huti Liberty převyšuje 1,5 miliardy korun,“ upřesnil Patrik Schober.
Liberty Ostrava celou situaci potvrdila, z informací také vyplývá, že soud už žádosti huti vyhověl.
„Dnes (ve středu) ráno bylo vyhlášeno individuální moratorium proti dodavateli energií. To podniku umožní dokončit a realizovat plán preventivní restrukturalizace, jehož součástí je opětovné spuštění vysoké pece č. 3 a navýšení výroby podniku. Zajistí to, aby společnost byla v takové pozici, která ji umožní dlouhodobé úspěšné fungování, z něhož budou mít prospěch všichni její věřitelé, zaměstnanci a partneři. Cílem individuálního moratoria je umožnit podniku vyjednat podmínky pro nákup energie za běžných tržních podmínek," řekla Deníku mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková a zdůraznila, že krok se týká pouze dodavatele energií. Mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl v pátek vyhlášení moratoria potvrdil.
Situaci chtějí vyřešit dohodou
„Individuální moratorium nezahrnuje žádnou jinou společnost skupiny Liberty Steel a současně nemá žádný negativní dopad na každodenní provoz nebo vztahy s dalšími partnery," dodala mluvčí, podle níž vedení huti dělá vše pro to, aby s Tamehem uzavřelo vzájemnou dohodu. Před bezmála čtyřmi týdny s obdobnou žádostí o moratorium u krajského soudu uspěly také Vítkovické slévárny, u kterých mají věřitelé pohledávky přesahující 700 milionů korun.
Už před několika týdny dala huti ultimátum firma AMO Mont. „Samozřejmě pokud by situace byla neúnosná, začali bychom to řešit soudní cestou. K zaplacení pohledávek dáváme firmě čas do konce listopadu. Jsme připraveni hájit svá práva,“ ujistil tehdy huť prostřednictvím Deníku jednatel AMO Mont Ostrava Boris Bindač.
Bude se tedy muset Liberty Ostrava bránit u soudu kvůli neplnění závazků před dalším věřitelem? „Nebudu na to v tento moment odpovídat,“ reagoval Boris Bindač na dotaz, zda firma podnikne další kroky v případě, že Liberty do jednoho dne své závazky neuhradí.
Tyto firmy nejsou zdaleka jediné. Zaplaceno podle informací Deníku nedostávají či přinejmenším donedávna nedostávaly také GTH Multicatering, která jí zajišťuje stravování, či Siemens. „To, že dluží všude, je veřejné tajemství,“ komentuje stav náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí Aleš Boháč. „Naposledy nás vedení huti ujišťovalo, že snahou je restrukturalizace podniku a pokud to bude nutné, fungování bez prvovýroby,“ řekl Boháč.
Nová strategie Liberty Ostrava
Jaká je tedy nová výrobní strategie, na které v huti už řadu týdnů pracuje speciální tým vyslaný přímo majitelem Sandžívem Guptou?
„Strategii jsme sdělili partnerům, ale například i hejtmanovi kraje v dopisech. Udělali jsme samozřejmě řadu opatření, mezi které patří omezení některých provozů: nejede vysoká pec, odstavili jsme koksárenskou baterii, nejede drátovna. Kdybychom toto neudělali a prodávali podhodnocené výrobky, dostali bychom se jen do větších problémů,“ okomentovala rozhodnutí vedení mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.
Jak to bude dál s chodem vysoké pece, která měla být původně mimo provoz asi dva týdny, nyní je to však už pět a půl týdne? „Hodláme ji využívat ve chvíli, kdy se zvýší cena výrobků na trhu. Očekáváme, že vysokou pec uvedeme zpátky do provozu v průběhu prosince,“ zní nový odhad vedení kunčické huti.