Informaci potvrdila tisková mluvčí ministertsva zdravotnictví Grabriela Štěpanyová s tím, že v čele FNO ho dočasně nahradí náměstek Petr Vávra.

„Věřím, že můj odchod z čela nemocnice vyřeší tuto patovou situaci, jejíž pokračování by pouze dále poškozovalo fakultní nemocnici v očích veřejnosti,“ uvedl pro ČTK Machytka. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jmenuje Petra Vávru dočasným ředitelem 29. října, v nejbližší době bude vyhlášeno nové výběrové řízení na post ředitele FNO, která má obrat více než pět miliard korun a pracuje v ní takřka 3300 zaměstnanců.

Vávra z pozice náměstka ředitele FNO odpovídal za vědu a výzkum. „Samozřejmě vnímám závažnou situaci kolem Fakultní nemocnice Ostrava a budu se maximálně snažit o její zklidnění. Věřím, že společně s přednosty jednotlivých klinik nalezneme řešení této situace," uvedl Vávra, který chce jednat se všemi stranami, prioritně s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity. „Cílem je stabilizace, proto mohu jakékoliv další personální změny vyloučit. Jako nezbytné však považuji personální zajištění dosud neobsazených vedoucích pozic jednotlivých klinik," doplnil Vávra.

Ředitel FNO Evžen Machytka.
Drama ve Fakultní nemocnici Ostrava pokračuje. Ledy se konečně pohnuly!

Podle předsedkyně největší odborové organizace Zuzany Sargové ale tato změna situaci ve FNO neuklidní. „Rezignaci Evžena Machytky většina zaměstnanců vítá. Máme velké obavy, že k vyřešení situace nedojde vzhledem k úzkým vazbám Vávry na ředitele Machytku," uvedla Sargová. Poukázala na to, že jde o Machytkova náměstka, který byl podle do funkce vybrán bez výběrového řízení.

Kritika vedení nemocnice vyvrcholila po odvolání přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřeje Šimetky. Proti této personální změně se ohradili zaměstnanci, odbory, studenti i politici. „Stojím si za tím, že jsem při řízení nemocnice nijak nepochybil a naopak se mi podařilo v nemocnici odvést kus práce. Uznávám však, že při personální změně na pozici přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky měla z mé strany proběhnout lepší komunikace," prohlásil pro ČTK Machytka.

Ministr Adam Vojtěch považuje Machytkovo rozhodnutí za rozumný krok, který situaci v nemocnici odblokuje. Podle ministra ředitel zahájil řadu pozitivních změn.

„Bohužel pan ředitel nezvládl komunikaci posledních personálních změn směrem k významným partnerům nemocnice, jakými jsou například fakulta, odborná společnost či odbory, a nemocnice se tak dostala do izolace," dodal Vojtěch.

Ředitel FNO Evžen Machytka.
Nechutný boj uvnitř Fakultní nemocnice Ostrava nebere konce