Petr VávraZdroj: ArchivNejmladší člen vlády tak potvrzuje, že je historicky vůbec nejslabším šéfem tohoto resortu. Ani jeho druhý pokus při jmenování nového šéfa FNO totiž vyhrocenou situaci nijak neuklidnil.

Dočasně pověřený ředitel FNO Petr Vávra (na snímku) byl podle očekávání okamžitě podroben kritice. Podle vyjádření vedení Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LF OU) i největší odborové organizace ve FNO je úzce propojen s dnes už bývalým ředitelem Evženem Machytkou.

LF OU I ODBORY: KRIZE POKRAČUJE

Právě on stojí za krizí v největším zdravotnickém zařízení regionu s více než 3200 zaměstnanci a obratem více než pět miliard korun.

„Z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví čteme současnou situaci tak, že Evžen Machytka nadále zůstává, ať už formálně či neformálně, členem nejvyššího vedení FNO. Pokud by výsledkem personální změny měly být pouze kosmetické úpravy, konsolidaci vztahů mezi nemocnicí a LF OU by to nijak nepomohlo,“ varuje proděkanka pro zahraniční vztahy LF OU Darja Jarošová.

„Je všeobecně známou skutečností, že stávající stav, vzniklý činností doktora Machytky v personální oblasti, představuje bezprostřední hrozbu ztráty akreditace a následně i ztráty statutu LF OU,“ připomněla Jarošová.

Podnik ArcelorMittal Ostrava, 19. října 2018 v Ostravě. Na snímku provoz Minihuť, ocelárna. Válcovna, ocelové bramy.
Odborář: Když to bude nutné, ochromíme chod „Nové huti“

LF OU upozornila v tiskovém prohlášení také na nestandardní průběh výběrového řízení na post přednosty Chirurgické kliniky FNO, jehož se Petr Vávra jako jediný uchazeč účastnil. Fakulta považuje toto výběrové řízení od jeho samého počátku za neplatné pro zjevné formální a věcné vady.

Podobně kriticky se na poslední kroky ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dívá i šéfka největší odborové organizace ve FNO Zuzana Sargová. „Ministr zdravotnictví situaci ve FNO nevnímá jako krizovou. Jinak by Evžena Machytku odvolal sám již dříve. V současné době nelze ještě říci, že tato dočasná změna na pozici ředitele FNO krizi vyřešila. Zatím v nás ale přetrvávají obavy z toho, co bude dále,“ podotkla Sargová.

I ona varuje před možností, že by Evžen Machytka mohl nadále působit v nejužším vedení.

Tisková konference ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), na snímku (ředitel FNO) Evžen Machytka.
Krize ve FNO: Ředitel Machytka rezignoval

„Pokud se tak stane a Evžen Machytka zůstane ve vedení FNO, můžeme jen konstatovat, že trend pokračuje. Pořád věříme, že nový ředitel, který vzejde z výběrového řízení, nebude mít žádné vazby na současný management FNO,“ uvedla Sargová.

To, že FNO dočasně vede Petr Vávra, není podle jejích slov šťastné. Poukázala na to, že jde o Machytkova náměstka vybraného na post přednosty chirurgické kliniky bez výběrového řízení.

DOČASNÝ ŘEDITEL VÁVRA S MACHYTKOU POČÍTÁ

Samotný Petr Vávra se snaží v prvních dnech své činnosti situaci zklidnit. Zda se mu to po působení Evžena Machytky podaří, je ale nejasné.

„Petr Vávra by měl co nejdříve vyhlásit výběrové řízení na neobsazené místo přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky,“ vytyčil mu nejbližší cíl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Autorem sochy Věry Špinarové v Ostravě je David Moješčík.
Socha Věry Špinarové v Ostravě zůstane. Úterní jednání žádný zvrat nepřineslo

Samotný Vávra ve FNO pracuje od roku 1997, profesně se zaměřuje na onkochirurgii, hepatální chirurgii a laparoskopii. Působí rovněž na Katedře chirurgických oborů LF OU. „Prioritou je jednání se zástupci LF OU. Velmi dobře si uvědomuji, že je to pro nás klíčový partner. Bez něj nejsme například schopni jmenovat přednosty klinik. Personální změny ale rozhodně neplánuji,“ zdůraznil Petr Vávra.

Včera se Deníku vyjádřil i k možnému setrvání Evžena Machytky ve FNO.

„Budu v tomto případě zcela respektovat názor ministra Adama Vojtěcha, který minulý týden prohlásil, že by byla obrovská škoda přijít o takové odborníky, jako je Evžen Machytka. Já osobně považuji pana doktora Machytku za uznávaného gastroenterologa a endoskopistu, jehož publikační aktivita je známa nejen v ČR, ale i v zahraničí. Nevidím důvod, proč by nemohl pan doktor Machytka dále působit v naší nemocnici na pozici lékaře či manažera a zúročit tak své vysoké odborné zkušenosti,“ řekl Deníku Petr Vávra.

Vznik Československé republiky v roce 1918 - Ilustrační foto.
Čtyři Ostravané mají stejný věk jako republika! Narodili se v roce 1918
Obrovská manifestace na podporu nového československého státu se uskutečnila v Ostravě několikrát. Ta na pamětním snímku je z 10. listopadu 1918. Hlavním řečníkem byl Jan Prokeš.
Na severu Moravy a ve Slezsku vznikal československý stát s velkými obtížemi

Vyhrocená situace by se teoreticky mohla zklidnit ještě před výběrovým řízením na post ředitele FNO. V průběhu listopadu by měl být zvolen nový děkan LF OU. K odvolání přednostů ve FNO je totiž nutný souhlas děkana fakulty. Ostře kritizované personální změny ředitele Evžena Machytky svým podpisem potvrdil Pavel Zonča. Ten se přitom do funkce děkana fakulty vrátil po sporech s vlastní školou až po rozhodnutí soudu, jeho mandát vyprší koncem října.