Dřevinu radnici věnovala místní rodina, která jej dosud pěstovala na zahraně. Pracovníci městského úřadu zatím ale tají, kam netradiční strom vysadili. Bojí se vandalů, kteří by jej mohli poškodit. Řekla to mluvčí radnice Dita Círová.

Strom je vysoký téměř tři metry a je pět let starý. Městu jej darovala rodina Jaroslava Zeidlera. "V rámci výzkumného úkolu korkovník na naší zahradě zasadil syn, který je pedagogickým pracovníkem na České zemědělské univerzitě v Praze. Protože úkol už ale skončil, rozhodli jsme se strom nabídnout městu," vysvětlil Zeidler z Krnova-Kostelce.

Vedení radnice nabídku přijalo a v dubnu putoval strom ze zahrady na pozemek v centru města. Přesné místo ale zatím zná jen několik lidí. "Při výběru jeho současného stanoviště jsme vycházeli z toho, že se jedná o ojedinělý druh dřeviny v našem městě. Proto není součástí žádného z parků a byl zasazen do míst, kde má prostor jako solitér," uvedl Dušan Martiník z odboru životního prostředí.

Dodal, že pokud se ojedinělý strom podaří vypěstovat do dospělosti, může za třicet let procházející chodce zaujmout "zvláštní jasan" se silnou, ale měkkou kůrou, který na jaře nádherně kvete a zvláštně voní. "Korkovník amurský je totiž značně aromatický strom dosahující výšky až patnácti metrů. Má původ na Dálném Východě, v Poamuří, v severní Číně a v severním Mongolsku. Dříve se jeho borka používala k výrobě zátek. Nyní je využíván v léčitelství," uvedla Círová.

Kůra obsahuje podle ní látky, které například staví průjmy, pomáhají centrální nervové soustavě či snižují bolesti kloubů. Korkovník amurský se také zevně užívá na popáleniny, omrzliny a záněty kůže. Podporuje také obranyschopnost organismu a má široké spektrum účinků na různé typy bakterií, parazitů, mikrobů a plísní.