Krnov totiž chce v příštích letech získat stovky milionů korun a nastartovat tak další rozvoj města, řekla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Od září se na krnovském městském úřadu sloučí odbor vnější vtahů, odbor školství a zdravotnictví a vznikne nový odbor školství, kultury a sportu. Tím se zeštíhlí struktura úřadu a vytvoří prostor pro nové oddělení, jež se bude starat právě o evropské projekty. Počet úředníků se nijak nezmění.

Krnov chce získat peníze z Bruselu především na revitalizaci bývalých sovětských kasáren nedaleko centra, rozpočet na projekt přesahuje 150 milionů korun. Další desítky milionů radní shánějí na rekonstrukci divadla, vybudování průmyslového muzea, modernizaci čističky odpadních vod i na financování dalších plánů.

Zrušení odboru vnějších vztahů je prvním krokem Krnova k získání certifikátu kvality, který zvyšuje šanci města na získávání financí z EU. Cílem radních je také zprůhlednit celý úřad, vymezit odpovědnost jednotlivých pracovníků a snížit možnosti korupce.

Vedení města chce rovněž zhodnotit vytíženost jednotlivých pracovníků a některé případně přesunout na jiné pozice. "O snižování počtu zaměstnanců neuvažujeme, i když tlaky na zeštíhlení úřednického aparátu tady jsou. Stát ale vymýšlí stále nové a nové administrativní úkony, na jejichž zvládnutí spíše potřebovali vyšší počet pracovníků," řekl tajemník radnice Igor Kozelek.

Městský úřad v Krnově nyní zaměstnává 169 pracovníků, 26 městských strážníků, osm pečovatelek a tři uvolněné funkcionáře. Výdaje na jednoho zaměstnance, jež se skládají z nákladů na mzdy, odvody a jsou do nich rozpočítány i provozní náklady úřadu, se pohybují v průměru kolem 450 000 korun ročně. Na výkon státní správy Krnov ze svého rozpočtu každý rok doplácí přibližně 12 milionů korun.