Stavba první etapy jednoho z nejdůležitějších dopravních uzlů v Ostravě, terminálu Hranečník, už od začátku prázdnin znemožňuje průjezd po Těšínské ulici v těsné blízkosti Slezskoostravské radnice, a to v obou směrech. Pracuje se tam totiž na kruhovém objezdu. Dlouhá výluka má však negativní dopad na tamní firmy. Klesající tržby by se tak mohly podepsat dokonce i na jejich zavírání. Podle Jiřího Kačera, který pracuje ve společnosti AT Computers na Těšínské, je to komplikované nejen pro zaměstnance, ale i pro zákazníky. „Jezdím do práce autem, zabere to sice více času, ale není to tak strašné. Problém ale nastane ve chvíli, kdy k nám nemohou trefit klienti, kteří objízdnou trasu zkrátka neznají," řekl.

Uzavření provozovny

O poznání větší problémy má autoservis a pneuservis Best Drive. „Naše tržby dramaticky klesly, ohrožuje to profitabilitu prodejny, která celoročně zaměstnává pět zaměstnanců a sezónní brigádníky. Již nyní přehodnocujeme nezbytnost uzavření provozovny," uvedl regionální ředitel společnosti Best Drive Antonín Morys.

„Nějakou dobu jsme schopni ještě dotovat provoz, ale pokud se stavba protáhne, může to být opravdu likvidační. Od 1. listopadu je povinné přezutí na zimní pneumatiky. To znamená, že právě v říjnu tratíme z důvodu stavby většinu ročních tržeb, přitom by to mělo být nejvytíženější období. Lidé k nám ale netrefí," upozornil.

Těšínská ulice ve Slezské Ostravě je obousměrně uzavřena kvůli stavbě první etapy dopravního terminálu Hranečník. To ale řadě lidí komplikuje podnikání.

Prázdnotou to často zeje také na čerpací stanici, která je v bezprostřední blízkosti obou předchozích firem. Podle obsluhy pumpy jezdí už jen stálí zákazníci. „Tržby klesly o více než polovinu. Celé prázdniny se tady přitom téměř nic nedělo. Aby se neřeklo, sem tam převezli nějakou hromadu bagrem. O té doby, co se ví, že budou volby, začali konečně makat," uvedla žena, která chtěla zůstat v anonymitě.

Kompletní uzavírka Těšínské komplikuje podnikání také Radimu Dvořáčkovi, který provozuje restauraci Stará kuželna v ulici Na Baranovci. „O uzavírce nám nedal nikdo vědět. Snažil jsem se cestu označit svými cedulemi, do týdne tam nebyly. Byl jsem se zeptat i na radnici, ale nebylo nám to dovoleno. Cesta k nám je teď poměrně komplikovaná, takže se čas od času stane, že k nám zákazníci netrefí a nakonec to vzdají a vydají se jinam," řekl Radim Dvořáček. Podle starosty Antonína Maštalíře ze Slezskoostravské radnice by měla být Těšínská průjezdná na konci listopadu. Potvrdila to i mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská: „Předpokládaný termín dokončení je listopad letošního roku. Na tuto první etapu by ale měla navázat elektrifikace trati na Hranečník."

Uzavírka Těšínské ulice kvůli stavbě kruhového objezdu komplikuje dopravu v předdušičkovém období - více zde.