Ke krajskému soudu jako výchozímu bodu shromáždění dorazili nejprve strážníci, policisté, zdravotníci, novináři a skupina urostlých mužů. Ta si poté navlékla vesty soukromé bezpečnostní služby najaté pořadateli coby ochranka,a vyvrátila tak spekulace o „tajných“.

Mezi prvními organizátory se objevil sám Pavol Krúpa vybaven vzhledem k sychravému počasí pletenou čepicí a šálou. „Samosoudce za tři hodiny stihl nastudovat 683 stránek spisu a pak rozhodl nikoliv ve prospěch nájemníků, nýbrž amerického investora, jemuž byty nyní patří,“ vysvětloval důvod demonstrace.

Z původních čtyř a následně dvou variant zbyla už jen jedna. Vedla by od Slovanu ulicí 17. listopadu k Duze  a po Průběžné ulici dále ke Globusu.
Nová tramvajová trať: Ze čtyř tras zůstala jediná. Poruba chce oživit Duhu

Krúpa vybraným – zejména lidem spojeným s jeho skupinou Arca a politickým hnutím Dobrá volba – osobně rozdal transparenty. Na jednom stálo: Soudce Krhút: Hanba! Další odkazovaly na problém lidí v bytech společnosti Residomo, za něž se slovenský miliardář bije.

Samotných nájemníků však šlo spolehlivě napočítat osm. Patřil k nim i vysloužilý horník pan Štefan – jemuž na šachtě říkali Pišta – vážil kvůli tomu cestu z Frýdku-Místku do Ostravy. Byť si už podle svých slov v kauze havířských bytů nic neslibuje.

„Nevěřím, jenom doufám…“ konstatoval muž, který na Dole Staříč fáral čtvrt století v prorážkách a důlní dopravě. Byt měl od zaměstnavatele a k němu později i příslib, že si ho bude moci odkoupit. Proto si nepořizoval vlastní, ani když byly ceny bydlení nižší.

Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, jsou bývalé lázně ležící severozápadně od Vítkova v okrese Opava, v rozsáhlých lesích při řece Moravici.
Povstanou Jánské Koupele z popela?

Na demonstraci Pišta narazil na bývalého kolegu z práce Václava, žijícího v Ostravě taktéž v bytě přiděleném dříve šachtou. „Bakala nasliboval prodej bytů do dvou let. A ty dva roky uplynuly šestkrát,“ shodli se. Slova rezignace zněla od všech dorazivších nájemníků Residoma.

Po projevech odsuzujících praktiky dřívějších i nynějších vlastníků havířských bytů, jakožto Bakalovo tunelářské chování v hornictví v regionu, protestující vyrazili do ulic.

V průvodu nechyběli politici na regionální (zastupitelé z Vítkovic, kandidáti za Blok proti islamizaci, předseda Strany státu přímé demokracie/Strany práce) i celostátní úrovni. Poslanec za ANO a bývalý horník i záchranář v dole Josef Hájek rovnou označil Bakalu za gaunera!

Demonstrace skončila asi po hodině u sídla Residoma. „Jsme s ní spokojeni a svůj účel splnila. Jestli budou následovat další akce, to uvidíme až podle reakcí,“ uzavřel za organizátory živnostník Milan Petráš.

V pondělí 18. září sesunula část gabionové stěny u silnice I/11.
Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo
Ilustrační foto
Policie už dopadla lupiče, který v úterý opilý přepadl Fortunu v Porubě