KAUZA DENÍKU

Policie se případem začala zabývat letos v lednu po upozornění ostravského magistrátu. „V lednu 2010 získal Magistrát města Ostravy signály o možném protiprávním jednání některých zaměstnanců, obrátil se proto na Policii České republiky,“ řekl mluvčí ostravské radnice Michal Bayer.

Zkušební komisaři, kteří čelí obvinění, se v pondělí na svých pracovištích nenacházeli. „S okamžitou platností jim přestala být přidělována práce dle platné pracovní smlouvy. Jeden čerpá dovolenou, dva v této chvíli zůstávají doma. Až do vynesení soudního rozhodnutí jsou považováni za bezúhonné, proto s nimi nemůže být rozvázán pracovní poměr. Všichni vykonávali svou práci na základě licence, kterou jim dalo Ministerstvo dopravy, a kterou jim dosud neodebralo,“ řekl Bayer.

Majitel ostravské autoškoly, na kterou se policie v této souvislosti zaměřila, případ odmítl komentovat. „V této chvíli se k tomu nebudu vyjadřovat,“ reagoval na dotaz Deníku.

Jak se mělo s řidičáky a zkouškami podvádět, policie nespecifikovala. Neuvedla ani dobu, po kterou mělo k údajným zločinům docházet. Vše ale nasvědčuje tomu, že se tak dělo minimálně od loňského roku. Nasvědčuje tomu specifikace činů, ze kterých jsou jednotliví aktéři obviněni.

Jak uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková, policie případ kvalifikuje jednak jako přečin zneužití pravomoci úřední osoby a zločin přijetí úplatku, jednak jako trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků. Zatímco první dva činy jsou posuzovány podle nového trestního zákoníku platného od 1. ledna letošního roku, u zbylých dvou policie uplatnila kvalifikaci podle trestního zákona platného do konce minulého roku. Je tedy zřejmé, že k údajným podvodům docházelo nejméně od loňska.

Některým z obviněných hrozí až osm let vězení. Všichni jsou stíháni na svobodě.